1

Téma: Jak na bezpražec

Tak jsem se pochlapil a koupil jsem si bezpražec. V hudebních nástrojích se mi zdálo, že mi to fakt jde, ale doma už jsem pak slyšel, že jsem pořád vedle. Chtěl jsem se zpetat, jestli neznáte nějakou školu, jak na to. Mám používat kontrabasový prstoklad, nebo prostě cvičit baskytarový, co jsem hrál doposud. Na prvním a druhém pražci hraju kontrabasově a pak už kytarově. Doufám, že moje otázka není přiblblá natolik, aby mě Jenich zrazoval od dalšího hraní. Nepřestanu, po dvaceti letech už je pozdě, big_smile

0 xLajků:

2

Re: Jak na bezpražec

Já hraju baskytarově i na kontrabas, takže tohle jsem neřešil. Co mi hodně pomohlo bylo cvičit potmě/se zavřenýma očima (mám linkovaný hmatník), poslouchat se a dolaďovat, sem tam se zastavit, podle prázdných strun se srovnat a zase se snažit neujet smile

A=A
0 xLajků:

3

Re: Jak na bezpražec

kober napsal:

Co mi hodně pomohlo bylo cvičit potmě

To je dobry i pro orientaci na prazcovym hmatniku.

Basy: Aria STB (JB), Carvin XB75 custom, Hohner B2A
Komba: Carvin R600 , Marshall B25 MKII, Yamaha AA5
Ostatní: Line 6 Bass Pod XT Live, Ditto Stereo Looper (TC)
0 xLajků:

4

Re: Jak na bezpražec

kober napsal:

Co mi hodně pomohlo bylo cvičit

Hmmm... to asi každýmu smile

Sandberg California TM2 5 str.; Lakland Skyline 55-02 Deluxe; Fender Jazz Bass (US 1976); EBS Gorm 350 (2x10"); EBS Neo Drome 150 (1x12"); EBS Microbass II Preamp/DI Box
http://www.sorryband.cz/
0 xLajků:

5

Re: Jak na bezpražec

Ivo napsal:
kober napsal:

Co mi hodně pomohlo bylo cvičit

Hmmm... to asi každýmu smile

teď jsi přesně ukázal, co s oblibou dělají bulvární denníky - napsals neúplnou výpověď big_smile

0 xLajků:

6

Re: Jak na bezpražec

MatthewDiesel napsal:

teď jsi přesně ukázal, co s oblibou dělají bulvární denníky

To jsem pochytil z tvého seriozního gesta v avataru smile

Sandberg California TM2 5 str.; Lakland Skyline 55-02 Deluxe; Fender Jazz Bass (US 1976); EBS Gorm 350 (2x10"); EBS Neo Drome 150 (1x12"); EBS Microbass II Preamp/DI Box
http://www.sorryband.cz/
0 xLajků:

7

Re: Jak na bezpražec

Jo, to cvičení "poslepu" je dobrý způsob i na normální basu. Na bezpražec sice nehraju (ale uvažuju, že si ho někdy pořídím), ale tohle by mohlo pomoct. Podle mě důležité "mít to v ruce", prostě vědět, kde který tón přesně je...

0 xLajků:

8

Re: Jak na bezpražec

no, chce to opravdu hrát a poslouchat. Snažit se být pořád správně naladěný, nějaké rychlejší pasáže hrát třeba v tempu 4krát pomalejším,ale pořád správně ladit a dolazovat. Tak si potom vytrénuješ trochu sluch. A naladění, může kontrolovat pomocí prázdných strun a jejich souzvuků s hranými tóny, nebo i podle ladičky když si nejsi jistý.

Po čase se to fakt začne lepšít, naučíš se ty tóny více vnímat a rozpoznávat.

Ty prstoklady, já nevím já sem na to fakt samouk, k učiteli chodím zatím jen s pražcem smile ale v nizkých polohách je podle mne někdy zbytečné držet tu širokou polohu přes 4 pražce, ale určitě to není na škodu. Ta užší přes tři (kontrabasová jesli se nepletu) je pohodlnější, pokud si sní vystačíš a nemusíš se pořád posouvat, u toho posouvání, přece jen ztrácíš trochu přehled o pozici a můžeš ujet pryč. ve vyžších polohách určitě hrát tu klasickou (přes 4 "pražce") a snažit se mít ty prsty fakt přesně rozprostřené nad hmatníkem, nad těmi půltóny...

Určitě je dobré i hrát nějaké opakovací cviky, třeba obyčejnou stupnici C dur (CDEFGAHcHAGFEDC) , vím že se ze začátku moc nedařilo dojet na to samé C od kterého sem začal, ale dost sem všude nadlazoval a pak dojel třeba na Cis smile . Jedna sem to slyšel méně, že je tam nějaká nepřesnost mezi těmi malými intervaly a prsty sem dostatečně nerozstahoval, takže na některých intervalech hlavně jak sem jel dolů, se posunul výše smile

Jak to začne znít, jakobyste tahali kočku za ocas, tak je to špatné, ono to má mňoukat, ale ne tak škareďě big_smile

Tohle jsou takové rady, hraji na to krátce (žádný profík s absolutním sluchem), ale tohle mi tak příjde jako rozumné. Ale nechám se také rád poučit od zkušenějších smile

NEUSER Courage-fretless 6str (1991) ,   FENDER American Standard Jazz Bass (2012),  CORT A5 - EMG pickups,      Dundeeho - Jazz Bass smile
David Eden WTX-260  ,   SWR Goliath 2x10 (x2),  HOCKE BN110
0 xLajků:

9

Re: Jak na bezpražec

Mě hodně pomohlo v intonaci obyčejný guitar pro, vybrat jakoukoliv klidnější skladbu, zpomalit ji tak na 10 bpm, nechat hrát jen basovou linku - pak zavřít oči a to co hraje guitar pro prostě poslepu najít na hmatníku - občas zkusit třeba nechat hrát jen klavír nebo jiný nástroj a pořád se trefovat do tónů - naslepo!!! Chce to trpělivost a výdrž... Steve Bailey taky doporučuje v nějaké škole na fretless začít hrát jednoduché intervaly - nejdřív oktávy, pak kvinty, srovnávat to s prázdnými strunami - to mi přijde taky dobrý - obě tyhle metody kombinují jak cvičení pro "absolutní" sluch - tedy to jak zní tón a "relativní sluch" tzn.. jak zní interval. Jinak pokud se vrátím ještě k Baileymu a té jeho videoškole, tak tam říká docela hezkou věc: 1) intonace a vůbec hudební sluch prostě záleží na čase, cvičení a vývoji 2) nikdo nehraje na 100% všechno úplně přesně, jen prostě dokáže reagovat a upravit tón natolik rychle když je mimo že to málokdo pozná - s tím prvním souhlasím, s tím druhým tak úplně nevím, ale asi na tom taky něco bude!

0 xLajků:

10

Re: Jak na bezpražec

Pred cca 10 lety jsem dostal radu od basoveho konzervatoristy, s kterym jsem sedel v kupe a dal se s nim do reci. Cvicit pro hru na bezprazec levacku tak, aby prsty byly krasne kolmo, co prst, to prazec.

Pamatuju si, ze po prvnim koncertu, ze ktereho jsem mel hrozne spatny dojem, jsem mel depku a chtel s basou prastit uplne. Tak jsem aspon zacal drtit levou ruku, aby byla posazena spravne. Zpocatku to dost bolelo a byl jsem schopen tu polohu udrzet par sekund, ale vyplatilo se to. Doporucuji zacit cvicit napr. v 5. poloze a casem "jit" dolu.

Mnozi me asi setrou s tim, ze kazdy ma hrat, jak mu vyhovuje, ale mi se to vyplatilo, nehrat, jak mi tehdy vyhovovalo... Dnes mi vyhovuje hrat onim relativne slusnym stylem a s intonaci na bezprazci nemam problemy, i kdyz na nej moc nehraju...

Nějaký Fendery...
Nějakej pedalboard s hromadou českých (i nečeských) výrobků, Hocke Blues 18 + 10/12" bedna (CZ/CZ)
Profil
0 xLajků:

11

Re: Jak na bezpražec

http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-wor … zari~2004/ workshop co vycházel v muzikusu, ne že bych na to sám koukal, ale mohlo by to pomoct.

0 xLajků:

12

Re: Jak na bezpražec

Kazdej ma nejakej postup,ja chodil do LSU 4 a pul roku.bylo dobry ze sem hral a pritom cumel do not,takte nebyl cas koukat kde mas prsty v jaky poloze.Ale hral sem ja a muj "bud mu zeme lehka"pan ucitel tak ze sem to dolazoval podle nej.Drtili sme jednu jedinou ucebnici ktera v ty dobe byla na trhu,ted nevim jak se menuje,a tam bylo do treti polohy kontrabasovej prstoklad a od treti rozsirene polohy normalni.
Ikdyz na bezprazec hraju tak 7let tak taky neladim s klavirem.
Ale neboj se toho je to nadhera kdyz na to trosku umis:-)

0 xLajků:

13

Re: Jak na bezpražec

Ausländer napsal:

začít hrát jednoduché intervaly - nejdřív oktávy, pak kvinty, srovnávat to s prázdnými strunami - to mi přijde taky dobrý

Mě taky.. stále to každou chvíli porovnávám.

K těm prstokladům bych spíš zkoušel ty 4 prsty, i když tak do 5. pražce je to humus,dávát si neustále pozor na posunutí prstů (delší pražce),ono záleží individuálně jak má kdo dlouhý prsty,ideál by byl kdyby to vycházelo akorát na první poloze big_smile

poslepu jsem to zkoušel tak 10 minut a fakt peklo,chtěl sem s bezpražcem seknout v tu ránu..

0 xLajků:

14

Re: Jak na bezpražec

Dunde.e napsal:

Určitě je dobré i hrát nějaké opakovací cviky, třeba obyčejnou stupnici C dur (CDEFGAHcHAGFEDC) , vím že se ze začátku moc nedařilo dojet na to samé C od kterého sem začal, ale dost sem všude nadlazoval a pak dojel třeba na Cis smile . Jedna sem to slyšel méně, že je tam nějaká nepřesnost mezi těmi malými intervaly a prsty sem dostatečně nerozstahoval, takže na některých intervalech hlavně jak sem jel dolů, se posunul výše smile

Jak to začne znít, jakobyste tahali kočku za ocas, tak je to špatné, ono to má mňoukat, ale ne tak škareďě big_smile

+

D.a.l.i napsal:

Doporucuji zacit cvicit napr. v 5. poloze a casem "jit" dolu.

Tohle jsem teď zkoušel a myslím,že to je to pravé ořechové,protože ve stuopnicích člověk slyší každou nepřesnost.. plus občas si zahrát s doprovody.. že mě to nenapadlo dřív..

0 xLajků:

15

Re: Jak na bezpražec

Doporučuji hrát v noci, akusticky a ve tmě - klidně v posteli.

Baskytary: Víc než je běžné
Aparáty:     Víc než je běžné
Efekty:        Víc než je běžné
Kabely: LavaCable,DiMarzioCable,Vovox,PhilJonesCable,PRScable,GeorgeL'sCables, ...
Příslušenství: Lehle,SonicResearch,Korg,MXR,BOSS,Furman,Peterson,Ultimate,SKBcasses,Elixir, ...
0 xLajků:

16

Re: Jak na bezpražec

marjanbass napsal:

Doporučuji hrát v noci, akusticky a ve tmě

pokud nejsi výbornej sluchař, pak nepoznáš, jestli hraješ a nebo ais..či dokonce něco mezi..dobré je si to podložit nějakým velmi jednoduchým podkladem..stačí ostinátní tón..nebo lépe jen tón na první dobu apod. - na cvičení sluchu je to dobré

baskytaristi jako ublížení neumětelové většinou bez špetky smyslu pro humor libujících si v kvalitních aparátech s vymydlenými strunami a nechutně barevnými nástroji
0 xLajků:

17

Re: Jak na bezpražec

v tonině člověk musí vydržet sám vod sebe dýl, stačí si brnknout jednou za dlouho na ňákou prázdnou strunu pro ujištění

0 xLajků: