1

Téma: flažolet Es

Napadla mě taková drnkačka s přirozenými flažolety a potřeboval bych tam přirozené Es. Za Boha ho nemůžu na hmatníku najít, nevíte někdo jak to přirozeným způsobem vyloudit(mimo úmělé flažolety)??

Tak to je on přátelé!
0 xLajků:

2

Re: flažolet Es

Podladíš E strunu o půltón a pak na 12. nebo 7. pražci smile
Na H struně by měl být na 5. a 9. pražci.
Na čtyřce ve standardním ladění není.
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c … monics.jpg

A=A
0 xLajků:

3

Re: flažolet Es

Paráda, ta mapa se mi líbí. Asi budu muset za hry podladit a pak zase dotáhnout.

Tak to je on přátelé!
0 xLajků:

4

Re: flažolet Es

Pro tyhle neexistující nebo špatně znějící (protože vysoko na tlusté struně) přirozené flažolety (na čtyřce už vůbec nepohledáš) (des, es či as) i jiné případy se vyplatí skluz z nějakého dobře znějícího. Jde to dobře i na pražcové base...

0 xLajků:

5

Re: flažolet Es

Dan napsal:

Pro tyhle neexistující nebo špatně znějící (protože vysoko na tlusté struně) přirozené flažolety (na čtyřce už vůbec nepohledáš) (des, es či as) i jiné případy se vyplatí skluz z nějakého dobře znějícího. Jde to dobře i na pražcové base...

Zní to dobře. Mohl bys mi udělat rychlokurz??

Tak to je on přátelé!
0 xLajků:

6

Re: flažolet Es

kober napsal:

Na H struně by měl být na 5. a 9. pražci.

Na 5. prazci stopro neni, je na 4. a 9.

Nějaký Fendery...
Nějakej pedalboard s hromadou českých (i nečeských) výrobků, Hocke Blues 18 + 10/12" bedna (CZ/CZ)
Profil
0 xLajků:

7

Re: flažolet Es

mistergo napsal:

Paráda, ta mapa se mi líbí. Asi budu muset za hry podladit a pak zase dotáhnout.

Taky záleží na tom jak dlouho ti tam má znít. Buď můžeš brnknout flažolet d a promáčknout strunu na hlavě - tím jí vytáhneš a flažolet vyleze vejš (a když budeš mít štěstí, tak doleze až na to es) Nebo hrát umělej flažolet - zmáčkneš ukazováčkem strunu tak, abys měl někde při malíčku místo, kde se ti rozezní esko, natáhneš malíček, dotkneš se struny a brnkneš smile

DRŽ HUDBU!
0 xLajků:

8

Re: flažolet Es

Taky to můžeš transponovat : )

0 xLajků:

9

Re: flažolet Es

tak ještě by šel zahrát tak že chytnete to nejvýžší Es co na base zahrajete a palec pravé růky dáte do prostředku volné délky struny a brnknete jiným prstem (je jedno v které te půlce), pak to hodí flažolet taky

anebo zahrát nějaký jiný umělý od jiného základního tónu...ale neporádím od kterého a jak daleko, to by se muselo zkusit :-)

NEUSER Courage-fretless 6str (1991) ,   FENDER American Standard Jazz Bass (2012),  CORT A5 - EMG pickups,      Dundeeho - Jazz Bass smile
David Eden WTX-260  ,   SWR Goliath 2x10 (x2),  HOCKE BN110
0 xLajků:

10

Re: flažolet Es

Transponovat nemůžu, není moc kam. Úmělý flažolet nezní v tomto místě na tomto tónu moc dobře. Raději počkám, jak Dan rozvede ten skluz.

Tak to je on přátelé!
0 xLajků:

11

Re: flažolet Es

D.a.l.i napsal:
kober napsal:

Na H struně by měl být na 5. a 9. pražci.

Na 5. prazci stopro neni, je na 4. a 9.

Sorry, neumim počítat.

A=A
0 xLajků:

12

Re: flažolet Es

Nepříjde mi to jako něco objevného a budu rád, když se mi za to někdo vysměje:
http://ulozna.soulslavers.com/soubory/d … azolet.mp3

0 xLajků:

13

Re: flažolet Es

Moc pěkný.. párkrát se mi tohle taky povedlo big_smile ale jenom náhodně big_smile

0 xLajků:

14

Re: flažolet Es

Dan napsal:

Nepříjde mi to jako něco objevného a budu rád, když se mi za to někdo vysměje:

Milerád posloužím...až to budu taky umět. Tím skluzem myslíš opravdový skluz? Zkoušel jsem to teď jenom nasucho a dokážu max. o půltón, s tím že jemně sklouznu prstem po zahrání přirozeného flažoletu o jedno pole dolů. Jinak to jde pokaždé do ztracena - zatlumím ten přirozeně znějící.

Tak to je on přátelé!
0 xLajků:

15

Re: flažolet Es

na bezpražci to jde snáz. Zahraješ flažolet pak ho přitlačíš k hmatníku a můžeš si sním jet kam chceš a on neumře. Dan to taky hraje na bezpražci .

NEUSER Courage-fretless 6str (1991) ,   FENDER American Standard Jazz Bass (2012),  CORT A5 - EMG pickups,      Dundeeho - Jazz Bass smile
David Eden WTX-260  ,   SWR Goliath 2x10 (x2),  HOCKE BN110
0 xLajků:

16

Re: flažolet Es

N pražcovce to jde taky, jen nesmíš tu strunu během skluzu tolik tlačit (ani moc, ani málo). Pražcovou basu bohužel nemám, jinak bych to nahrál na ní... Jinak o půltónu ti to stačí, ne? smile

0 xLajků:

17

Re: flažolet Es

Dan napsal:

N pražcovce to jde taky, jen nesmíš tu strunu během skluzu tolik tlačit (ani moc, ani málo). Pražcovou basu bohužel nemám, jinak bych to nahrál na ní... Jinak o půltónu ti to stačí, ne? smile

Jo, ale takhle napoprvé to není ono... Já jsem právě na tu strunu netlačil skoro vůbec. Takže je nutný mírný tlak v mezích zákona??

Tak to je on přátelé!
0 xLajků:

18

Re: flažolet Es

Tak už to funguje paráda....

Tak to je on přátelé!
0 xLajků:

19

Re: flažolet Es

Dunde.e napsal:

palec pravé růky

Pravda, na tenhle způsob jsem si zrovna nevzpoměl, když nedosáhne malíček, poslouží palec pravačky...

DRŽ HUDBU!
0 xLajků:

20

Re: flažolet Es

Dunde.e napsal:

tak ještě by šel zahrát tak že chytnete to nejvýžší Es co na base zahrajete a palec pravé růky dáte do prostředku volné délky struny a brnknete jiným prstem (je jedno v které te půlce), pak to hodí flažolet taky

Není to právě způsob úmělých flažoletů ala Jaco Pastorius??

Tak to je on přátelé!
0 xLajků:

21

Re: flažolet Es

Jojo, von to tak dělal. Já jsem se trápil při poslechu a řikal si že musí mít snad půlmetrový prsty - nechápal jsem jak tam může dosáhnout a pak mě někdo ukázal, že to jde i takhle smile

DRŽ HUDBU!
0 xLajků:

22

Re: flažolet Es

palcem to myslim tlumí wooten a jaco myslim spíš používá ukazovák a brná tim dalšim prstem, možná se uplně pletu nevim, nemam silu jit to někam zjišťovat tak mi dyštak napište že se pletu... ikdyž von tej jaco možná pužíval vobča i ten palec no a wooten as umí uplně všechno, takže smysluplnost tohodle příspěvku je docela nulová...

0 xLajků:

23

Re: flažolet Es

girzi napsal:

palcem to myslim tlumí wooten a jaco myslim spíš používá ukazovák a brná tim dalšim prstem, možná se uplně pletu nevim, nemam silu jit to někam zjišťovat tak mi dyštak napište že se pletu... ikdyž von tej jaco možná pužíval vobča i ten palec no a wooten as umí uplně všechno, takže smysluplnost tohodle příspěvku je docela nulová...

Ano, máš pravdu v tom, že nemáš pravdu. Takže vlastně ne, nemáš pravdu, ale ne tak úplně, protože se pravdivě domníváš, že nemáš pravdu, což je pravda.

Jinými slovy: Jaco ten způsob s palcem zřejmě vymyslel, nebo alespoň proslavil, protože v modern electric bass videu to ukazoval Jerrymu Jemmottovi a říkal, že přesně nechápe, jak to dělají ti kytaristi, ale že on to dělá takhle. A Jerrymu to chvíli nebylo úplně jasné, takže to asi byla docela novota - on Jerry není žádný ořezávátko...

Tak to je on přátelé!
0 xLajků:

24

Re: flažolet Es

jo máš pravdu jaco to tlumí palcem, ale tek divně až někde u kloubu, wooten spíš bříškem ale de to vlastně i jakymkoli jinym prstem, rukou končetinou... no všechn osem to poplet.

0 xLajků:

25

Re: flažolet Es

ehm.... mohl by mi někdo prosím vysvětlit tu mapu?? dík

Spector + Darkglass + Korg + Alesis + Ampeg + Mesa/Boogie = http://www.bandzone.cz/minoritysound
0 xLajků:

26

Re: flažolet Es

Godsmacker napsal:

ehm.... mohl by mi někdo prosím vysvětlit tu mapu?? dík

Ta osa nahoře mezi hlavicí a tělem Stratocastera/Precisiona je hmatník, jsou tam dvě oktávy. Ty nápisy jako M3, M6 nejsou osm pokladů v pálivé omáčce a kuře tajemné chuti, ale zkratky intervalů.
No a pod tím jsou jednotlivé struny, kromě GDAE tam jsou i další, aby se tam dala najít jakkoliv naladěná struna a na nich tóny, které to hraje při zatlumení na daném místě (s tím, že to nemusí být nad pražcem, pak je čárka na horní ose o kus vedle a taky to nemusí být přesný tón, pak je tam mínus.

A=A
0 xLajků:

27

Re: flažolet Es

kober napsal:
Godsmacker napsal:

ehm.... mohl by mi někdo prosím vysvětlit tu mapu?? dík

Ta osa nahoře mezi hlavicí a tělem Stratocastera/Precisiona je hmatník, jsou tam dvě oktávy. Ty nápisy jako M3, M6 nejsou osm pokladů v pálivé omáčce a kuře tajemné chuti, ale zkratky intervalů.
No a pod tím jsou jednotlivé struny, kromě GDAE tam jsou i další, aby se tam dala najít jakkoliv naladěná struna a na nich tóny, které to hraje při zatlumení na daném místě (s tím, že to nemusí být nad pražcem, pak je čárka na horní ose o kus vedle a taky to nemusí být přesný tón, pak je tam mínus.

big_smile:D:D:D:D M3 jsou u nás černá vejce smile a M6 si nepamatuju ale HAHA smile

Custom Lubovka Procházka Jazz Bass 17" - made in smichov
Custom snimac SBS - made in slovensky pohranici
Custom Bayger Sustainer - made in vostrava
Regular and rectangular Hocke BN110H 100w - made in pardubice, near kaufland...
0 xLajků:

28

Re: flažolet Es

Dík moc, kobere
A teď už jen cvičit :-)

Spector + Darkglass + Korg + Alesis + Ampeg + Mesa/Boogie = http://www.bandzone.cz/minoritysound
0 xLajků:

29

Re: flažolet Es

Jenich napsal:

M6 si nepamatuju

em sest seleninó a hobami, pane, tlóchu pálive...

educated in shopping and wasting time
blankly staring at the screens
am i already clever enough?

Duplo domeček fanclub #1
0 xLajků:

30

Re: flažolet Es

update: Tak pánové, hrát nepřirozené flažolety skluzem je docela fajn, ale objevil jsem lepší způsob, tak jednoduchý až to bolí. big_smile
Supergénius Jaco Pastorius nás zase všechny ze záhrobí předběhl. Například výše zmíněný flažolet Es zahraje prostě tak, že ukazovákem levé ruky zmáčkne notu H na A struně a malíčkem na téže struně zahraje na pražci Es flažolet - chvíle napětí - Es!!
No není to skvělé, je to skvělé!! (je to teda trochu o šlachy, protože od H k Es je to pro jednu ruku celkem dálka, ale stejně)

Tak to je on přátelé!
0 xLajků:

31

Re: flažolet Es

Umejel flazolet, ne? Ja to delam pravou...

Basy: Aria STB (JB), Carvin XB75 custom, Hohner B2A
Komba: Carvin R600 , Marshall B25 MKII, Yamaha AA5
Ostatní: Line 6 Bass Pod XT Live, Ditto Stereo Looper (TC)
0 xLajků:

32

Re: flažolet Es

Figi napsal:

Umejel flazolet, ne? Ja to delam pravou...

V podstatě jo, ale zní to jako přirozenej, to pravou rukou s palcem neuděláš.

Tak to je on přátelé!
0 xLajků:

33

Re: flažolet Es

vzdyt umele a prirozene flazolety fungujou stejne, proste se meni delka casti struny ktera kmita....jenom musis tlumit a brnkat jednou rukou no, ale jinak v tom neni rozdil, teda jako ze kdyz se to naucis tak to zni stejne

anybody wants to get mellow, you can turn around and get the fuck out of here
0 xLajků:

34

Re: flažolet Es

mistergo napsal:

V podstatě jo, ale zní to jako přirozenej, to pravou rukou s palcem neuděláš.

Ja mozna ne, ale urcite se najdou takovy, kery to daj. A myslim, ze to nebude ani takovej problem, dyz by se to chvili cvicilo.

Basy: Aria STB (JB), Carvin XB75 custom, Hohner B2A
Komba: Carvin R600 , Marshall B25 MKII, Yamaha AA5
Ostatní: Line 6 Bass Pod XT Live, Ditto Stereo Looper (TC)
0 xLajků:

35

Re: flažolet Es

KreuZ napsal:

vzdyt umele a prirozene flazolety fungujou stejne, proste se meni delka casti struny ktera kmita....jenom musis tlumit a brnkat jednou rukou no, ale jinak v tom neni rozdil, teda jako ze kdyz se to naucis tak to zni stejne

Já jsem myslel úmělé flažolety, když je tvoříš pomocí pravé ruky - palec+prst. Tím můžeš zahrát jakýkoliv možný flažolet, ale nezní to jako přirozené, nebo jako když je děláš pomocí levé ruky.

Tak to je on přátelé!
0 xLajků:

36

Re: flažolet Es

Jediny, co na tom je prirozeny je, ze to delas tou samou rukou big_smile

Basy: Aria STB (JB), Carvin XB75 custom, Hohner B2A
Komba: Carvin R600 , Marshall B25 MKII, Yamaha AA5
Ostatní: Line 6 Bass Pod XT Live, Ditto Stereo Looper (TC)
0 xLajků: