1 Naposledy upravil: DalajVladan (16. 01. 2009 13.15:34)

Téma: Mix a mastering

Měl bych na zdejší basové osazenstvo prosbu. S kapelou jsme natočili ve studiu pár písniček s tím, že mix a mastering provede náš kytarista, který s tím má relativně už zkušenosti. Avšak jak už to tak bývá, někteří členové kapely s tím nejsou spokojeni ale také nejsou schopni formulovat, co je na tom špatného. Třeba s tím nic víc udělat nemůže. Proto bych poprosil někoho znalého, jestli by si nenechal poslat nějaký song a řekl, co si o té nahrávce myslí. Po zvukové stránce samozřejmě. Jestli to jde určitě udělat líp, či se mu to zdá dostačující. Bližší informace o nahrávání a provedených úpravách bych poskytl pak už osobně. Díky moc.

(16.1.2009) - poslechnout lze zde:  http://bandzone.cz/tokamak

Fender American Deluxe Jazz Bass '08
Empress Compressor -> Boss LS-2 Line Selector (-> Zoom B3) -> Fishman Platinum Pro EQ -> Markbass F 500 -> 2x Markbass Traveler 121H
0 xLajků:

2

Re: Mix a mastering

klidně mi to pošli na mail tao-kan@seznam.cz

Fender P-bass s hromadou páček, kytarovým snímačem a tremolem, SG Les Paul 100, line6 pod hd 500X, Andy's drive, MXR dyna comp, Strymon DECO, Way Huge Pork Loin, TC 3rd Dimension Chorus
0 xLajků:

3

Re: Mix a mastering

j myslim že zvukaři slyšej tydle věci mnohem líp stejně tak jako baskytarista umí hrát na basu a ti kolem ne tak zvukař todle dává a ty lidi kolem ne...na ňákou seriozní nahrávku bych si i s praktickými zkušenostmi a teoretickými znalostmi (dvouhodinovým rychlokurzem) netrouf udělat ani nikomu pustit je to fakt věda
a jestli se nepletu tak tao-kan je tady na foru jeden z nejpovolanějších...

0 xLajků:

4

Re: Mix a mastering

no on ten kytarista právě dělá i zvukařinu;-) .. a tao-kan už se vyjádřil ... krom jedné technické výhrady a jedné spíše hráčské (ne uplně sladěné dechy) nic dalšího neměl ... taky se nám to podařilo poslat jednomu už docela profi zvukařovi a ten se vyjádřil, že mix dobrej, ale chtělo by to lepší mastering ... takže si časem necháme udělat asi víc profi mastering

Fender American Deluxe Jazz Bass '08
Empress Compressor -> Boss LS-2 Line Selector (-> Zoom B3) -> Fishman Platinum Pro EQ -> Markbass F 500 -> 2x Markbass Traveler 121H
0 xLajků:

5

Re: Mix a mastering

Pošli mi ukázku...

0 xLajků:

6

Re: Mix a mastering

DalajVladan napsal:

taky se nám to podařilo poslat jednomu už docela profi zvukařovi a ten se vyjádřil, že mix dobrej, ale chtělo by to lepší mastering ... takže si časem necháme udělat asi víc profi mastering

Kdyby mi tohle řekl, jak si psal "profesionální" zvukař, tak si o něm budu myslet, že je to mluvka a asi tomu moc nerozumí...

Mastering je hroznej mítus, nejdůležitější ze všeho je vůbec to, jak to kapela nahraje a jak dokáže ovlivnit "suchej" mix. Když už samotný aranže jsou OK, tak mix se pak dělá snadněji. A jesltiže po dynamických a frekvenčních úpravách a efektáži zní mix výborně, tak není třeba zásadně zasahovat do nahrávky masteringem...

Mastering je v ideálním případě procesem, kdy se "sjednocují" nahrané skladby na jednom LP a řeší se hlavně třeba jejich pořadí, indexy a hlasitost...
Téměř vždy se použije nějaký master limiter, který při inteligentním nastavení neublíží zvuku a dynamice, pouze zajistí dostatečnou hlasitost bez signálových špiček. Řeší se také spektrum, případně fáze. Další přístroje používané hlavně u masteringu jsou různé excitery a oteplovače, které nahrávku jemně nasaturují a udělají příjemnější na poslech.
V žádném případě však tyhle mašinky nepomůžou s blbým mixem.
Pokud je člověk dělající mastering nucen přidávat či ubírat frekvenčně pásma a řešit dynamiku při másteru, tak je to vždy značný kompromis a výsledek je nejistý...

Ve vašem případě bych dával pozor na to, komu a za co platíte, a jaký čekáte výsledek.


Zde je můj názor na podíl jednotlivých oblastí zpracování zvuku:
70% nahrávání, aranž
25% mix
5%  mastering

0 xLajků:

7

Re: Mix a mastering

Nejde než souhlasit, výborně napsané!  V některých případech a stylech není mastering téměř ani potřeba, rsp. byl by spíše kontraproduktivní, např. použitím některých efektů, kompresorů, oteplovačů atd...

0 xLajků:

8

Re: Mix a mastering

tak se dívám, že co člověk, to názor:)

Fender American Deluxe Jazz Bass '08
Empress Compressor -> Boss LS-2 Line Selector (-> Zoom B3) -> Fishman Platinum Pro EQ -> Markbass F 500 -> 2x Markbass Traveler 121H
0 xLajků:

9

Re: Mix a mastering

no ja rovnez plne souhlasim s Subrooferem...
mastering uz je pouze finalni doladeni mixu, kde se aplikuje maximizer a limter, ruzny frekvencni kompresory a podobne. Ale osobne si teda myslim, ze cim vic toho clovek na to nacpe, tim hur to ve finale dycha ta nahravka.

Proste zaklad je, mit to co nejlip nahrany, v nejlepsi kvalite. Pak uz i ta michacka je mnohem snazsi..

still got the blues... for RnR smile
Jsem  TU
https://stepanaxman.com/
0 xLajků:

10

Re: Mix a mastering

myslim si to stejný:)

0 xLajků:

11

Re: Mix a mastering

Jaja... mastering, ošemetné téma. Někdy dokáže nahrávce jako celku pomoct, jindy dost škaredě ublížit. Oboje za dost šílený prachy v "profi" studiích. Přitom je to při dobře udělané nahrávce jen to závěrečné "vykartáčování", nic víc... Každej si to jednoduše může vyzkoušet např pluginem Waves Ultramaximizer co dokáže udělat s nahrávkou, jak ji nakopne. No a kdo to neví a je schopen za to platit...

Výborně to shrnul subroofer, větší problém je, když se vydává CD Best Of, kde se musí srovnat nahrávky pořízené třeba v rozpětí 20-ti let. Tam je to dost velkej problém, aby ty rozdíly nemlátily do palice. Ale při dnešních technologiích je to jen oblíbený fígl, jak z kapel vymačkat co nejvíc peněz.

Sandberg California TM2 5 str.; Lakland Skyline 55-02 Deluxe; Fender Jazz Bass (US 1976); EBS Gorm 350 (2x10"); EBS Neo Drome 150 (1x12"); EBS Microbass II Preamp/DI Box
http://www.sorryband.cz/
0 xLajků:

12

Re: Mix a mastering

tak si to můžete poslechnout všici:) http://bandzone.cz/tokamak

Fender American Deluxe Jazz Bass '08
Empress Compressor -> Boss LS-2 Line Selector (-> Zoom B3) -> Fishman Platinum Pro EQ -> Markbass F 500 -> 2x Markbass Traveler 121H
0 xLajků:

13

Re: Mix a mastering

to mě ba smile) hezky to šlape!

Custom Lubovka Procházka Jazz Bass 17" - made in smichov
Custom snimac SBS - made in slovensky pohranici
Custom Bayger Sustainer - made in vostrava
Regular and rectangular Hocke BN110H 100w - made in pardubice, near kaufland...
0 xLajků:

14

Re: Mix a mastering

mi to přijde fajn... co teda hledáte? ten "americkej zvuk" big_smile ?

Bacchus, MarkBass, Soundelirium, efekty, pedály, krabičky, synťáčky, samplery, pružiny
0 xLajků:

15

Re: Mix a mastering

jo, přesně to hledáme;-) .. a asi nikdy nenajdem:P

Fender American Deluxe Jazz Bass '08
Empress Compressor -> Boss LS-2 Line Selector (-> Zoom B3) -> Fishman Platinum Pro EQ -> Markbass F 500 -> 2x Markbass Traveler 121H
0 xLajků:

16

Re: Mix a mastering

Po zevrubném poslechu bych měl snad jednu připomínku ke zvuku - mixu. nelíbí se mi ta boule na bassech kopák vs basa - pro mě to je pocit, jako kdybych to prohnal MaxxBass pluginem od Waves... (poslouchám Americkej zvuk). Přitom to celkem tlačí, ale mám pocit že to je malinko překomprimované a hodně roztáhlé na těch basech. Mohlo by to sežrat menší šířku ve zvuku a být konkrétnější na tom spodku... Třetí možnost je problém s fází. Není ta basa třeba sejmutá mikrofonem + DI box? Nebo dvě složky. Něco mi tam přijde divný a to není dobrý smile

Jo, jinak na DEMO je to zvukově slušná práce. Fakt.

0 xLajků:

17

Re: Mix a mastering

basa je braná jen linkou ... ohledně spodků to přepošlu dál

nahrávali jsme bicí, basu a kytaru zároveň ... bicí v jedné místnosti, basa v té samé, akorát jen do sluchátek, kytara v druhé mítnosti na mikrofon

jinak díky za kladné ohlasy;-)

Fender American Deluxe Jazz Bass '08
Empress Compressor -> Boss LS-2 Line Selector (-> Zoom B3) -> Fishman Platinum Pro EQ -> Markbass F 500 -> 2x Markbass Traveler 121H
0 xLajků:

18

Re: Mix a mastering

Tak zjisti, jaké FX jsou na base a kopáku pokud je zájem...

0 xLajků:

19

Re: Mix a mastering

prej jen ekvalizace a trochu kompresoru na basu

Fender American Deluxe Jazz Bass '08
Empress Compressor -> Boss LS-2 Line Selector (-> Zoom B3) -> Fishman Platinum Pro EQ -> Markbass F 500 -> 2x Markbass Traveler 121H
0 xLajků:

20

Re: Mix a mastering

Tak leda, jeslti tam tím EQ není někde přidávaná nějaká fundamentální frekvence, která dělá tu bouličku a comp ji pak jeste pekne podfukuje zespod... Ještě to zkusim poslechnout v pracovne na monitorech, tady v praci je to malinko zkresleny myma bednama, ale mam je tez naposlouchany...

0 xLajků:

21

Re: Mix a mastering

Oživím toto téma s jinou související otázkou:

Neznáte někdo nějaké online zdroje týkající se mixu a masteringu? Ideálně v češtině, ale může být i angličtina. Úplně ideálně něco jako "Mix a mastering pro lamy". Díky.

"Dávej pozor," varovali ji. "S kýmkoliv z nich bys přivedla na svět děti s prasečím ocasem."
Soundelirium Club #4
Flatwound Club #6
JB, PB, G&L, bezpražce, nějaké ty basy...
Fender TBP1 -> Warwick Hellborg SP 250 -> Hellborg Club & Lo Cab, Soundelirium HPF v2 & The Germ, spousta krabiček
0 xLajků:

22

Re: Mix a mastering

Bezvadnej článek: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-cla … ezen~2002/ (nebylo-li to tu už někde).

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

23

Re: Mix a mastering

http://www.uloz.to/6018401/the-mixing-engineers-handbook-pdf

Podle tohohle jedu, neni to sice online, ale pro zacatecnika je to ideal

Fender CS '64 Relic Jazz Bass (skladacka z dilu), Squier Vintage Modified, Ibanez GSR 180
Ampeg SVPCL, Warwick Quadruplet, Torque (jeste UK)
0 xLajků:

24

Re: Mix a mastering

venco, nahravky ti poslu, jinak kdyz budes potrebovat poradit, tak napis, nemel by bejt problem cokoliv prokonzultovat

0 xLajků:

25

Re: Mix a mastering

Všem díky za reakce.

"Dávej pozor," varovali ji. "S kýmkoliv z nich bys přivedla na svět děti s prasečím ocasem."
Soundelirium Club #4
Flatwound Club #6
JB, PB, G&L, bezpražce, nějaké ty basy...
Fender TBP1 -> Warwick Hellborg SP 250 -> Hellborg Club & Lo Cab, Soundelirium HPF v2 & The Germ, spousta krabiček
0 xLajků:

26

Re: Mix a mastering

DalajVladan napsal:

no on ten kytarista právě dělá i zvukařinu;-)

ty sou nejhorsi nam obe desky tocil taky kytarak teda ne nas ten mu v tom ale pribrukoval big_smile a je to z toho slyset..
priste si to budu muset vic hlidat .. big_smile

...nemit hlavu... nevadi
...nemit marka..vadi
0 xLajků:

27

Re: Mix a mastering

bambi napsal:

Podle tohohle jedu, neni to sice online, ale pro zacatecnika je to ideal

supr, to vypada velice zajimave. diky za link smile

Tokai Hardpuncher '81, Ibanez Silver Series Jazz Bass '78, Fernanders Burny Jazz Bass '74-'76, Fernandes Stone Logo FPB-65 '78, Custom Lawsuit Ripper/Grabber '80
0 xLajků:

28

Re: Mix a mastering

Opráším tohle vlákno, bo nevím kam bych to dal. Mohli by jste mi pomoci při posouzení míchaní a masteringu nahrávky od kamaráda...?     
                 
http://www.basslink.wz.cz/Mix%20P%e1ja/ … ovatel.mp3

...ptá se mě na názor-čím víc hlav, tím více rozumu. Díky za názor, kdyby někdo přihodil. Mé poznatky,...podle mě je to hodně navejškovaný,...jak hajtka tam sykavky ve zpěvu. Pak mi tam chybý "tělo" tý muziky,...slabej kopák a i ta basa tam moc není-chybí mi tam trochu spodek-ale ne takový ty uplně spodní frekvence.Myslím něco kolem tam 160 Hz. Celé bych to ještě prostorově roztáhl a trochu se pustil do prostorového sterea-rozdělení dechů atd. To jen tak co mě při prvním poslechu napadlo. Pak mi přijde hodně utopenj virbl,...či spíše je takovej moc kulatej,...viděl bych to na ostřejší "sušenku".Ale líbí se mi ty dechy a zpěv,...jinak moc nevím. Prostě mi tam něco chybí,...ale nevím co. roll

0 xLajků:

29

Re: Mix a mastering

Já myslím že jsi to vcelku vystihl, poslouchám ve studu na monitorech, je to hodně nevyvážené, chybí tomu základ ve spodních harmonických ale i fundamentálních frekvencích, je to dost necitlivě řízlý, v důsledku toho to ještě více zdůrazní výšky. Náběry mi připadaj OK, takže bych neštřil a dal to smíchat někomu, kdo ví co a jak...

0 xLajků:

30

Re: Mix a mastering

m3 napsal:

ty sou nejhorsi nam obe desky tocil taky kytarak teda ne nas ten mu v tom ale pribrukoval big_smile a je to z toho slyset..
priste si to budu muset vic hlidat .. big_smile

mno ted to vypada ze do toho budou kecat 4 kytaraci big_smile ..

...nemit hlavu... nevadi
...nemit marka..vadi
0 xLajků:

31 Naposledy upravil: Matej (24. 09. 2013 17.57:46)

Re: Mix a mastering

subroofer napsal:

Já myslím že jsi to vcelku vystihl, poslouchám ve studu na monitorech, je to hodně nevyvážené, chybí tomu základ ve spodních harmonických ale i fundamentálních frekvencích, je to dost necitlivě řízlý, v důsledku toho to ještě více zdůrazní výšky. Náběry mi připadaj OK, takže bych neštřil a dal to smíchat někomu, kdo ví co a jak...

...a ty bys to zvládl?...jsou z vých.čech. wink Jinak nabíral jim to Jarda Mikyska z Letohradu (Mike Sound),...toho asi znáš ne? smile

0 xLajků:

32

Re: Mix a mastering

Mike Sound znám, líbí se mi jak zvučí live, co se týče recordingu, tak jsem slyšel něco málo a přišlo mi to jako hodně fajné DEMO - což nebylo dáno ani tak zvukem, ale spíše obsahem či aranží, zkrátka tam kapela nedala nic navíc. Já si osobně myslím, že by to možná i mohl mixnout on, ale zase je to zcela jiná práce nežli naživo, ale kolikrát to ty lidi uměj dobře. Zkoušeli to?

Já k tomu určitě nějaký předpoklady mám, dokonce bych to i rád udělal, ale psát, že to zvládnu si netroufnu nikdy smile. Můžu to ale zkusit, za hrubej mix si stejně nebru NIC, takže je to na nich. Kdyžtak jsem na přijmu smile

0 xLajků:

33 Naposledy upravil: Matej (12. 03. 2014 21.30:56)

Re: Mix a mastering

S mou druhou kapelkou,....folk-rockovým seskupením Rock Folk People (2 elektroakustiky, bicí, basa, zpěv a foukačka) jsme nehráli asi před měsícem materiál a začínáme s míchačkou a masteringem. Začali jsme s nejednodužší písničkou, aby jsme našli nějaký tvar a podobu jak by to celé mělo znít. V týhle písničce hraju jednoduchou přímočarou basu-tady kluci nechtěli žádný vyfikundace. Už jsme těch míchaček i mastrů udělali několik,..ale na tomhle jsme se nějak shodli, že je snad nejzajímavější. Jak se vám to jeví?....kdo budete mít chuť poslechnout a říct něco k pocitu ze zvuku-ze zvuku basy atd. Tak trochu hledáme jak by to vlastně mělo znít...? K té base,...když je utopená, tak mi to zní spíš "usedle" folkově,...když je takhle konkrétněji "vatavená", tak to zní více rockově-což se mi líbí,...ale nějak nevím, jestli ta basa není moc. Těch verzí jsem jen za dnešní odpoledne slyšel-co jsme jich zkusili, že už mi z toho jde hlava kolem. roll 

http://bass-link.hu.cz/RFP%20Nevstavam% … a%20M2.mp3

0 xLajků:

34

Re: Mix a mastering

Řekl bych, že z toho ta basa moc leze. Ani ne tak úrovní, jako barvou a dynamikou. Údery do strun někdy až ruší (od 02:40). Zkusil bych basu trochu uhladit kompresorem a ekvalizérem. Jinak dobrej zpěvák!

Čtyřky: Ibanez MC924DS Half & Half (1982) + kontrabasy: masiv 4/4 s bassreflexem! (~1890) a polomasiv Cremona 3/4 (~1985)
Pětky: MTD fretless 35" od Ondřeje Lišky (2004) a Lakland 55-02 Deluxe (2005)
EBS TD650, EBS NEO-212 + 1x 15" JBL E-140 a do hospody GK MB150E-III-112
Autorizovaný záruční a pozáruční servis Yamaha, Ampeg a Line 6
0 xLajků:

35

Re: Mix a mastering

4ksch napsal:

Řekl bych, že z toho ta basa moc leze. Ani ne tak úrovní, jako barvou a dynamikou. Údery do strun někdy až ruší (od 02:40). Zkusil bych basu trochu uhladit kompresorem a ekvalizérem. Jinak dobrej zpěvák!

Díky. Zpěvákovi-zpívá od kytary chvalu vyřídím. Ten "atack" z tý basy ještě zkusíme ubrat. I mě se to zdálo už maloučko víc,...že to zní skoro jak "punkovej precl". big_smile Ikdyž ono je to takový že jeden neví. Zase člověkovi-tady na jihu čech jeden chlapík co produkuje pár kapel-zajímali by jsme ho-byl ve studiu, kdyby to bylo právě takový nějak vybočující "drajvem" z pojetí folku. neutral

0 xLajků:

36 Naposledy upravil: Matej (12. 03. 2014 22.54:38)

Re: Mix a mastering

be_fretless napsal:

S jakou baskou ten song hraješ, Matěji?
Jinak tedy můj šálek kávy tahle muzika úplně není (no jo, málo progrese...:D), ale muzikanti jste dobří a zpěvákovi to fakt zpívá... smile

Na toho pětkovýho JB Skvéra VM. Jinak já do folku také nikdy nedělal,...ale nějak jsem s těmahle klukama začal drnkat. Občas se před kamarádama trochu "stydím" roll,..bo mě tu u nás znaj jako rock-funkera,..a dycky jsem hrál tvrdší a divočejší muziku-v druhé kapela vlastně hraju. smile Ale tak nějak je to na pohodu todleto a taky mě to baví a kluci jsou fajn. V dalších písničkách hraju více,...i dost slapu, tak to vůbec nevím jak to s mixem dopadne. Ono ale ty folk rockový-ala bluegrassový akce jsou zase co se týče lidí a posluchačů úplně něco jiného-řekl bych vděčnějšího, než když máš jet s progresivním humbukem někam kde tě nikdo nezná. neutral

0 xLajků:

37

Re: Mix a mastering

Matej napsal:

bčas se před kamarádama trochu "stydím"


Tak tady je počátek! big_smile

G&L L-2000 1984
GK 400RB 1993, Soundelirium PapaMobile 2x10
DOD FX-100 Pedalboad: Boss ODB-3 - Ibanez PD-7 - (DOD FX72) - Warwick RockTuner PT2 - Kokot Kompresor
Aji já mám profil! Sækədʒəwiːə
0 xLajků:

38

Re: Mix a mastering

Paparatzzi napsal:
Matej napsal:

bčas se před kamarádama trochu "stydím"

Tak tady je počátek! big_smile

Jj. big_smile

0 xLajků:

39

Re: Mix a mastering

Matej napsal:

K té base,...když je utopená,

Bych řekl spíš opak, že basa tam je až nepříjemně moc. Hlavně to cvakání pražců leze nepřirozeně ven.

Sandberg California TM2 5 str.; Lakland Skyline 55-02 Deluxe; Fender Jazz Bass (US 1976); EBS Gorm 350 (2x10"); EBS Neo Drome 150 (1x12"); EBS Microbass II Preamp/DI Box
http://www.sorryband.cz/
0 xLajků:

40

Re: Mix a mastering

To není cover od Chinaski ?

AccugrooveFanclub #1
0 xLajků:

41

Re: Mix a mastering

Zní to fakt jako Chinaski, ne jako folkrock smile myšleno v dobrém. Basu bych uhladil, tady fakt leze ven,a nepříjemně

Lakland  JO5, Fender precision elite (1983), Ibanez ATK 305, Cort GB 75JJ, Crafter pětka akustická
Aguilar ag700+sl 410
K volšovým rukám volšový tělo!
0 xLajků:

42

Re: Mix a mastering

Ještě něco: Nevím, jestli to byl záměr, ale vypadá to, jako by v 01:13 basák neubrzdil pauzu a ubrnknul si jednu navíc :-)

Čtyřky: Ibanez MC924DS Half & Half (1982) + kontrabasy: masiv 4/4 s bassreflexem! (~1890) a polomasiv Cremona 3/4 (~1985)
Pětky: MTD fretless 35" od Ondřeje Lišky (2004) a Lakland 55-02 Deluxe (2005)
EBS TD650, EBS NEO-212 + 1x 15" JBL E-140 a do hospody GK MB150E-III-112
Autorizovaný záruční a pozáruční servis Yamaha, Ampeg a Line 6
0 xLajků:

43 Naposledy upravil: Paparatzzi (13. 03. 2014 10.34:55)

Re: Mix a mastering

Sem si to pustil za střízliva a basa mi tam mega moc vadí a hlavně ten  zpěv mi příjde jak v mlze... (moc nevím jak to napsat odborně big_smile )

G&L L-2000 1984
GK 400RB 1993, Soundelirium PapaMobile 2x10
DOD FX-100 Pedalboad: Boss ODB-3 - Ibanez PD-7 - (DOD FX72) - Warwick RockTuner PT2 - Kokot Kompresor
Aji já mám profil! Sækədʒəwiːə
0 xLajků:

44

Re: Mix a mastering

4ksch napsal:

...basák neubrzdil pauzu a ubrnknul si jednu navíc :-)

...přesně to se stalo-páč jsme aranže dodělávali ve studiu.Já tu přehranou chtěl smaznout, že budu za pitomce big_smile a kluci že né,..že to tam je dobrý. roll

0 xLajků:

45

Re: Mix a mastering

spider napsal:

To není cover od Chinaski ?

...čoveče už se na to pár lidí po koncertě ptalo,..ale není-alespoň co říká autor-zpěvák kytarista. smile Musím říci, že tam tu podobnost taky slyším,...ale záměr to určitě nebyl. wink

0 xLajků:

46

Re: Mix a mastering

pipa napsal:

Basu bych uhladil, tady fakt leze ven,a nepříjemně

Ono to před masteringem při poslechu mixu vypadá ještě o dost jinak-při poslechu ve studiu-kde jsme byli všichni,...a kdy se klukům líbilo, že to od te basy "pojede". Ale je dobře, že můžu argumentovat názorem nezůčastněných,...ta ostrost té basy půjde dolů. wink Díky za názory. smile

0 xLajků:

47

Re: Mix a mastering

Jako první, co bych upravil jsou bicí, jsou dost tenký a jsou málo, pomohlo by srovnání fází, dravější komprese atd. Oproti base jsou malinký, buď tu basu taky hoďte nějak dozadu - decentně, nebo zatopte pod kotlem, dostanete se ale nejspíš na hranici rockového vyznění...

0 xLajků:

48

Re: Mix a mastering

Paparatzzi napsal:

...hlavně ten  zpěv mi příjde jak v mlze... (moc nevím jak to napsat odborně big_smile )

...Papa jak to myslíš více? Jako že je třebas moc nahalenej? wink O takové ty prvotní dojmy mi jde,...bo já už asi nejsem schopnej to nějak posoudit-jak už mám v hlavě verzí atd.

0 xLajků:

49

Re: Mix a mastering

subroofer napsal:

...pomohlo by srovnání fází...

No ty bicí se mi také úplně nepozdávaj,...ale zvukař-kamarád-majitel studia si nějak pro mě záhadně "vede" svou, že kopák musí být nad basou-tedy basa hlouběji-jestli jsem ho správně pochopil. Pak mi ale přijde, že tím pádem tam je potom zákonitě moc basy a bubny-kopák tenkej. Moc tenhle tah nechápu,...a nevím jak ho natlačit do pěknýho macatýho kopáku a pevnějších bicích a do toho lépe usadit tu basu. Ještě je možnost mastering udělat u někoho jiného-ten člověk dělá zvlášť mastering bicích,...třebas dělal tohle (http://bass-link.hu.cz/Tlust%e1%20berta … pa%201.mp3),...nahraný a smíchaný ve stejným studiu stejným člověkem, ale mastering jinde. Je to samozřejmě naprosto jiná muzika, ale zvukově to je pro mě krásný-macatý a hraje to jak z praku. neutral

0 xLajků:

50

Re: Mix a mastering

Matěji... co je to prosím tě mastering bicích? Nepleteš si pojmy? Nemyslíš prostě MIX?
Kopák nad basou.. to je těžký no. Každej zvukař ví, že kopák má tělo a tečku, u těla záleží, jakej je nástroj, jak velkej kopák je, jak je naladěnej, jestli má přední blánu atd... Většinou se s tělem nad basu dostaneš stěží... u větších průměrů. Ono, co je nad a pod u basy i kopáku?, nejhlubší harmonická čtyřky (E) je ca 40 Hz, kolem 160 Hz jsou nepříjemné rezonance, tyhle frekvence musí být většinou potlačeny, ale co chci říct - ty nástorj maj hramonický, který snsou zvýraznění nebo potlačení a tím se dělá barva i vzájemný "souběh" ve frekvenčním spektru... jinak mixu není rozumět. Tělo basy je zhruba na těch 80 - 100 Hz. U kopáku to záleží na vlastnotehc jak jsme psal výše. Něco jinýho je pak tečka, která dodá čitelnost, ta je ve středních frekvencíh... Pokud v nahrávce nemá být těžkej kopák (nemusí), tak možná nemusí mít ani výraznější tečku, tam je to o tom, že tečkou pomáháš lokalizovat spodek, ale to je dobrý zejména u hotného spodku, ono se to těžko popisuje a vlastně skoro nikdy neplatí doslava nějakej danej mustr.
Ovšem hlavími problém jsou ty fáze, pač zvuk se všech blízkejch mikrofonů se bude požírat s OH a je možný, že pevnej kopák a snare prostě udělat nepude, dokud to mistr nesrovná...

0 xLajků:

51

Re: Mix a mastering

Matej napsal:

ale zvukař-kamarád-majitel studia si nějak pro mě záhadně "vede" svou, že kopák musí být nad basou-tedy basa hlouběji-jestli jsem ho správně pochopil.

imho picovina kopak dle myho laickyho nazoru musi bejt pod basou big_smile .. taky sem na to tlacil pri mixu  aby se posadil dospodu takovej ten macatej disco kopak .. kerej dela z funky disco smile ..
btw sme meli problem s virblem pac byl prave nekde v nizjejch stredech kolem 200 a nelibilo se mi ze to tam kvuli tomu mistr mixer cutnul.. pak to dela vic ampeg sound co sem nechtel big_smile .. nakonec sme to vyresili kompromisem big_smile ...

...nemit hlavu... nevadi
...nemit marka..vadi
0 xLajků:

52

Re: Mix a mastering

Kolem 200 Hz má základ (těžiště) 90% věcí v mixu. Není možný zde například krouhnout vokál, snare nebo kytary, či overheady, jediný co to přežije je basa a možná trochu kopáku.

0 xLajků:

53

Re: Mix a mastering

subroofer napsal:

Matěji... co je to prosím tě mastering bicích? Nepleteš si pojmy? Nemyslíš prostě MIX?.

...jj blbe sem to napsal. Dela si zvlast mix bicich a pak celkovy mastering.Prave mi rikal ten dosavatni zvukar ze kdyby to posilal na mastering tomu chlapikovi takze on chce zvast bici.  Ale jak ctu tve odborne rady tak se obavam jestli jsem schopnej to ja nejak ukocirovat.Kluci nemaj momentalne cas.

0 xLajků:

54

Re: Mix a mastering

Paparatzzi napsal:

zpěv mi příjde jak v mlze... (moc nevím jak to napsat odborně

Matej napsal:

Jako že je třebas moc nahalenej?

Přesně. Hlavně na tom začátku má oproti kytaře moc odlišný prostor. Chce to kratší dozvuk.
U té basy struny moc chroustají o pražce, prakticky u každého tónu. Ty struny by to chtělo zvednout.
Jinak se mi to líbí. Příjemnej folk(rock).

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

55

Re: Mix a mastering

Matej napsal:

třebas dělal tohle

Ty jo, co to je? Kabát II?

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

56

Re: Mix a mastering

Aidamos napsal:
Matej napsal:

třebas dělal tohle

Ty jo, co to je? Kabát II?

...nene, Tlustá Berta. Regionální zábavová kapela,..ale to co dělaj, dělaj dobře-to se musí uznat. wink

0 xLajků:

57

Re: Mix a mastering

Matej napsal:

to co dělaj, dělaj dobře-to se musí uznat

Ovšem inspirace Kabátem očividná.

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

58

Re: Mix a mastering

Zalejem to hustou kaší máte monolit! Aneb reklama na rádiu Beat smile (Tlustá Berta)

ex basák: www.bandzone.cz/narusenespojeni
Fender Precision Special Deluxe MiM 04
Ve výslužbě smile
0 xLajků:

59

Re: Mix a mastering

Matej napsal:

ale zvukově to je pro mě krásný-macatý a hraje to jak z praku.

Já osobně si zvuk jako z praku představuju jinak. Tohle je český amatérský standart. Rozpumpované vygainované až n a půdu

AccugrooveFanclub #1
0 xLajků:

60

Re: Mix a mastering

Mr.Jackass napsal:

Zalejem to hustou kaší máte monolit! Aneb reklama na rádiu Beat smile (Tlustá Berta)

..jj. wink

0 xLajků:

61

Re: Mix a mastering

spider napsal:
Matej napsal:

ale zvukově to je pro mě krásný-macatý a hraje to jak z praku.

Já osobně si zvuk jako z praku představuju jinak. Tohle je český amatérský standart. Rozpumpované vygainované až n a půdu

...jo jasně,...když se na to díváš z pohledu, co si představuješ ty tak jo. Já to beru tak (samozřejmě si nemyslím, že by to mělo s tím nějak zvukově kolidovat), ale když to vezměš tak, že oni prostě dělaj hudbu pro "kluky ze vsi", když to tak řeknu, tak dokážou prostě trefit hřebíček na hlavičku-vědí přesně co chtěj a koho chtěj oslovit a jak toho docílit. To je pro mě ok. Že to není tvůj šálek kávy,..ani můj, ale když si to pustí jejich fanoušek na svém hifi, tak to hraje jak z praku,..stejně tak z jukeboxu v oblíbený hospůdce. Ale nemůžu s tebou souhlasit, že je to český amaterský standart-to se pleteš,..a návštěvnost jejich koncertů a zábav to dokazuje.  Mě šlo hlavně o to, že oni šli s masteringem někam, kde někomu řekli co by si předsatvovali jak by to mělo hrát a ten člověk jim to přesně tak udělal-to se mi na tom líbí. wink

0 xLajků:

62

Re: Mix a mastering

Aidamos napsal:
Matej napsal:

to co dělaj, dělaj dobře-to se musí uznat

Ovšem inspirace Kabátem očividná.

...tak to asi ano. wink Zajímavost,...Chromák-zpěvák Tlustý Berty-znám ho už nějakých 25 let byl lídr u nás takové první GrindCore-Hardcore uznávané kapely Serious Music-možná někdo kolem HC to pamatuje. To je někdy tak 1990. http://www.punk.cz/index.asp?menu=3&record=16755 Tenkrát dokonce nahráli LP u větší společnosti který jim produkoval Petr Janda big_smile,...http://www.youtube.com/watch?v=P-4Zh83Qhu8... http://www.youtube.com/watch?v=mca12WI-ItE ..se Chromáka někdy musím zeptat, jak na to vzpomíná. smile

0 xLajků:

63

Re: Mix a mastering

Matej napsal:

Ale nemůžu s tebou souhlasit, že je to český amaterský standart-to se pleteš

Mluvil jsem o zvuku. Že na to lidi chodí nepochybuju, pubrock je díky umístění ČR v chlastžebříčcích na špici poslouchaného

AccugrooveFanclub #1
0 xLajků:

64

Re: Mix a mastering

Matej napsal:

produkoval Petr Janda

Dokonce si v tom klipu i zahrál. Za to má u mě plusovej bod.

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

65

Re: Mix a mastering

spider napsal:
Matej napsal:

Ale nemůžu s tebou souhlasit, že je to český amaterský standart-to se pleteš

Mluvil jsem o zvuku. Že na to lidi chodí nepochybuju, pubrock je díky umístění ČR v chlastžebříčcích na špici poslouchaného

...jak jsem řekl,...pro mě to je zvukově mazec. Posazený přesně na prdel na které to má sedět. wink

0 xLajků:

66

Re: Mix a mastering

Matej napsal:

V týhle písničce hraju jednoduchou přímočarou basu-tady kluci nechtěli žádný vyfikundace.

Mám pocit, že máš (stejně jako já smile) zahrát precizně právě stupidní osminovou basu - nebo je ta neučesanost záměr?

Jinak bych tu basu klidně nechal docela nahlas (trošku hlasitostně dolů), mnohem více mě ruší to, že hlavně zpočátku zní tóny "neusazeně".

Na první poslech mě to docela rušilo, na druhý už méně. Zní mi ta basa zejména v těch pár vyhrávkách nahoře trochu "tvrdě", jako by to hrál někdo, kdo hraje na basu 2 roky. Dle mého názoru by tomu slušelo hrát to s větší pohodou, nenarvat to tam na plné kule (nebo to aspoň prostřídat)

Myslím, že by celkově neškodilo v rámci písničky pracovat více s dynamikou (není to rock = vše doprava smile).

To jsem se ale rozepsal, ufff smile

PS: Na tu pauzu za mě ten tón jednoznačně smáznout...

PPS: Písnička se mi líbí, ač to může znít opačně smile

Nějaký Fendery...
Nějakej pedalboard s hromadou českých (i nečeských) výrobků, Hocke Blues 18 + 10/12" bedna (CZ/CZ)
Profil
0 xLajků:

67

Re: Mix a mastering

D.a.l.i: Ona ta neučesanost vyzní hlavně tím "drnčením",...jinak je to cajk-jak říkává Paparazzi-když to vidíš s tím klikem na monitoru. Ona se ta písnička dodělávala až ve studiu-zkoušku před nahráváním jsme jí jen načrtli,..ten nápad. Takže tam určitě nějaká ta "neusazenost" těch linek bude. Co se týče dynamyky,..pak sem dám další songy,..to je zas úplně jinde. Tohle chtěli kluci jako že právě takovou "nabouchanou" (volume do prava) jednoduchou líbivovku. smile

0 xLajků:

68

Re: Mix a mastering

Ale díky všem za názory chlapci. Ono jak se v tom člověk pak moc plácá, tak ztrácí objektivní pohled,..takže ty názory mě bodnou. smile Já bych to klidně nechal odležet,..ale kluci to chtěj dodělat co nejdříve,...hlavně z důvodu, aby to mělo nějaký smysl jako promo před akcema který se plánujou brzo atd.,..a tak trochu do toho navezli mě. roll

0 xLajků:

69

Re: Mix a mastering

Matej napsal:

.jinak je to cajk-jak říkává Paparazzi-když to vidíš s tím klikem na monitoru

Nemyslím rytmus, ten je v pohodě, ale zvukovou neučesanost basy (která kdyby byla více vzadu, tak to ani neslyším). Myslím to, že to drnčení není pořád stejné, ale chvilku tak, chvilku onak. Ale to je můj dojem smile

Nějaký Fendery...
Nějakej pedalboard s hromadou českých (i nečeských) výrobků, Hocke Blues 18 + 10/12" bedna (CZ/CZ)
Profil
0 xLajků:

70

Re: Mix a mastering

D.a.l.i napsal:
Matej napsal:

.jinak je to cajk-jak říkává Paparazzi-když to vidíš s tím klikem na monitoru

Nemyslím rytmus, ten je v pohodě, ale zvukovou neučesanost basy (která kdyby byla více vzadu, tak to ani neslyším). Myslím to, že to drnčení není pořád stejné, ale chvilku tak, chvilku onak. Ale to je můj dojem smile

...jj,...to sem to asi nehrál přesně dynamikou. big_smile Ono to právě hodně zvýrazní to drnčení-tu nepřesnost. To ti pak při normálním hraní ani nepřijde. Když jsem poslouchal různý nahrávky jen basu nahranou z desky,...třebas Metallicu, nebo Redhoty,...taky mi to taky připadalo, že to hraje snad nějakej hňup. smile A taky mám takovej dojem,...že z toho studia je to vždycky tak dalece patrné-ta neurovnanost. To když si pak člověk nahrává něco doma do PC, tak mi to přijde daleko lepší,...zrovna nedávno jsem o tom přemejšlel. Že mi ta samotná basová linka ze studia (mám různé wavy své basy i z jiných studií co jsem kdy nahrával), přijde vždy i zvukove daleko "horší" a dynamikou neurovnanější, než když si něco nahrávám doma přes zvukovku do PC. neutral

0 xLajků:

71

Re: Mix a mastering

be_fretless napsal:
Matej napsal:

Chromák-zpěvák Tlustý Berty-znám ho už nějakých 25 let byl lídr u nás takové první GrindCore-Hardcore uznávané kapely Serious Music-možná někdo kolem HC to pamatuje.

Jop, mám mám doma origo kazetu. big_smile
Chlapci nahráli i song o mé kultovní kapelce s názvem Balada o Napalm Death, má dlouhých cca devět vteřin...

...to jo. Co si tak vzpomínám, tak ranný Napalm Death byl taky jejich jakejsi vzor. big_smile

0 xLajků:

72

Re: Mix a mastering

Matej napsal:

jak říkává Paparazzi-když to vidíš s tím klikem na monitoru.


Cože?

G&L L-2000 1984
GK 400RB 1993, Soundelirium PapaMobile 2x10
DOD FX-100 Pedalboad: Boss ODB-3 - Ibanez PD-7 - (DOD FX72) - Warwick RockTuner PT2 - Kokot Kompresor
Aji já mám profil! Sækədʒəwiːə
0 xLajků:

73

Re: Mix a mastering

Paparatzzi napsal:
Matej napsal:

jak říkává Paparazzi-když to vidíš s tím klikem na monitoru.


Cože?

...o tohle nešlo,.."že je to cajk",..jsem měl na mysli. wink

0 xLajků:

74

Re: Mix a mastering

be_fretless napsal:

...Scum...

Kultovní záležitost té doby. smile ...a pak ještě tohle,...to určitě taky pamatuješ... http://www.youtube.com/watch?v=hQhqic-k0VM ... wink

0 xLajků:

75

Re: Mix a mastering

big_smile nevím co na tom řešíte  podívejte se třeba na tuhle kapelu ti to mají perfektní big_smile   a jak prohlasoval zpěvák: aspoň jsme nemuseli se zabývat  blbýma kecama zvukař big_smile http://www.iron-dust.ic.cz/mp3/Hell%20Forge.mp3  big_smile  ( já vím že sem to už jednou někde dával ale prostě  tomu nemažu odolat big_smile)

hard and heavy is my life

předem sory za všecky hrubky (npř mislel)
sem totiš dizlektik dizortografik a dis kalkulik tak si toho prostě nevšimejte
0 xLajků:

76

Re: Mix a mastering

Tak jsme dnes ve studiu s pánem zvuku trochu popracovali na "Nevstávám",...ubrali tu ostrost té base a pár maličkostí a pustili se do další písničky "Myš". wink Nevstávám už myslím docela fajn,...v Myši se mi už jeví pár nedostatků. Co myslíte?,..kdo by měl chuť poslechnout. smile

Nevstávám,...  http://bass-link.hu.cz/Kocis%20studio/K … 3%20M2.mp3

Myš,...  http://bass-link.hu.cz/Kocis%20studio/K … 4%20M2.mp3

0 xLajků:

77

Re: Mix a mastering

Matej napsal:

na "Nevstávám",...ubrali tu ostrost té base

O hodně lepší. Za mě to je teď OK.

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

78 Naposledy upravil: Matej (27. 07. 2014 18.30:56)

Re: Mix a mastering

Tak jsme se konečně dobrali s tím mým rock-folkovým projektem (Rock Folk People) k nějakému mixu a mastru,...co myslíte? už by to snad měla být finální verze. Mastering nakonec dělá... http://www.studiopyha.cz/

Ukázky tady: 

http://basslink.hu.cz/ROCK%20FOLK%20PEO … NEW_II.mp3
http://basslink.hu.cz/ROCK%20FOLK%20PEO … NEW_II.mp3
http://basslink.hu.cz/ROCK%20FOLK%20PEO … NEW_II.mp3
http://basslink.hu.cz/ROCK%20FOLK%20PEO … NEW_II.mp3
http://basslink.hu.cz/ROCK%20FOLK%20PEO … NEW_II.mp3

0 xLajků:

79

Re: Mix a mastering

Chlapci tak nikdo neměl chuť si poslechnou,...a ventilovat názor na zvuk atd.? sad  No já vím,..rock folk no hmm taky jsem to nikdy nehrál,..ale s klukama je to na pohodu. smile

0 xLajků:

80

Re: Mix a mastering

Matej napsal:

Chlapci tak nikdo neměl chuť si poslechnou,...a ventilovat názor na zvuk atd.? sad  No já vím,..rock folk no hmm taky jsem to nikdy nehrál,..ale s klukama je to na pohodu. smile

Já to před pár dny párkrát sjel. Fajn muzika, například Myš mi evokuje Bokomaru a zněla mi v uších ještě chvíli smile

Ke zvuku se moc nevyjádřím, nerozumím tomu a nemám na to hardware smile Na to jsou tady jiní experti smile Jinak zvuk basy se mi ve 2. písničce na začátku moc nelíbí, dokázal bych si představit spíš JB s fendráckým zvukem slapu.

Jo a co mě prásklo do uší, tak ta první z pětice - kde hraješ ty tlumené tóny, zdá se mi, že jdeš docela často trochu jinak, než kytara.

Nějaký Fendery...
Nějakej pedalboard s hromadou českých (i nečeských) výrobků, Hocke Blues 18 + 10/12" bedna (CZ/CZ)
Profil
0 xLajků:

81

Re: Mix a mastering

Matej napsal:

Chlapci tak nikdo neměl chuť si poslechnou,...a ventilovat názor na zvuk atd.?

Mi se to líbí jako celek. Dobře zahraný, zazpívaný, nahraný, a navíc slušný texty. Zvuk myslím dost v pohodě. Za mě palec hore.

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

82

Re: Mix a mastering

Díky chlapci. smile Jde mi hlavně o ten zvuk. Oni to totiž kluci tak trochu nechali na mě (já, kterej sem folk nikdy nehrál roll),..vlastně ten finální mastering úplně a to pak člověk fakt neví-těch možností jak to může celkově znít je hodně. hmm Ale co se masteringu týče,..tak spolupráce s Přemkem Haasem z plzeňského sudia Pyha byla fakt perfektní. smile

0 xLajků:

83 Naposledy upravil: kijan.travic (17. 10. 2014 18.21:47)

Re: Mix a mastering

Tak ja tu s Láďou Křížkem po funuse přileju oleje na folkový koleje...

Někdo tady psal procenta, kolik tvoří mix a kolik to a ono. Ano, dá se to takhle napsat, ale... Mastering - 5%. Já bych ten proces tvorby přirovnal k výrobě auta. Pokud budou chybět zpětná zrcátka, dá se s tím jezdit, všechno funguje, ale kua řidič z toho bude občas pěkně v pasti. Takže souhlas, základ je zdroj nahrávky a mix. Jenže pokud chceš vědět, jak bude nahrávka znít z telefonu, rádia, televize, hi-fi, z autorádia, za dveřma hajzlu a bůhví odkud - mastering tě nemine. Ošmikat začátky a konce a srovnat RMS je sice součástí masteru, ale to asi fakt zvládne každej druhej, včetně ukrojení spodku pod 20 Hz.
Podle mne je důležitý analytický přístup - naprostý opak tvorby songu. A to začíná v podstatě už u mixu. Největší nástraha pak spočívá v pracovním postupu typu - udělal jsem to tak, protože se mi to tak líbilo. Já jdu spíš cestou - proč to udělat tak a tak? Je to vůbec možné? Kde jsou hranice toho co chci a co můžu mít?
Protože ať bude výsledek tvého snažení jakýkoliv, nikdy nebude konečný. V případě, že jsi postupoval cestou líbilo se mi to - budeš věčně špekulovat, jestli by to ještě nešlo jinak. Pokud budeš mít zodpovězené otázky proč je to tak a tak, budeš mnohem klidnější.
Tudíž většina lidí tady hodnotí mix. Tenký bicí, moc sykavek atp. Podle mne bys měl tu nahrávku bafnout, pustit si ji z různých zdrojů / zářičů a říct si - jo celkem to zní / nezní a má / nemá cenu s tím dál čarovat.

A ještě jeden postřeh...
Ucho je orgán komparativní a ve spolupráci s mozkem si velmi rychle přizpůsobuje zvuk k "obrazu" svému. Doporučuji najít si nahrávku, jejíž zvuk ti vyhovuje pro daný účel a k té se vracet. Protože opakovaným poslechem té věci, na níž děláš, úplně zblbneš. Buď to chce dlouhé poslechové pauzy, nebo překalibrovat ucho nějakým tím vybraným etalonem (a hele, je tam míň výšek, a hele ta kytara tam tolik netrčí atd.).  Pamatuj, že ucho lidské bylo dlouho kultivováno naprosto jinými barvami a spektry než na nás dnes chrlí moderní technika. Prostě pár set let - řekněme od gotiky - tu zněly struny, dechy, píšťaly a bouchátka trochu jinak, než v polovině minulého století. A to ucho to moc dobře ví! Tak bacha na ty vejšky!!!

Podle mého pěkná práce na zvuku je odvedená třeba tady:http://www.youtube.com/watch?v=4wZ3ZG_Wams

A k tvým nahrávkám:
- backlight kytara tenká, sežraná barva - jako by byla jetá na piezo snímač. Je to záměr? Jde to opravit? A/N
- hlas - jako by byla clona - může být zdrojem / mikrofon. Levný kondík? Co trošku víc prezence? Je to záměr? Proč?
- Céčko překomprimované, moc rychle se zavírá gate, takže ten bubínek střílí. To myslím není třeba v tomto stylu hudby. Zvuk je to sice super, ale jinam.
- Bassdrum - podobně jako to céčko i když ne tak moc. Krájí vám ty perkuse jinak vzdušné pasáže

Rytmus je střídání přízvučných a nepřízvučných - ale to není jen na bubeníkovi. I rovná basa by měla s tím kopákem dát přízvuk. Backlightová kytara taky. Pak to začne dejchat. A to je projev života.

Jinak aranže super, nápady skvělý, texty s obsahem. Tleskám!!! Těžko se dnes taková synergie dává dohromady.

Peavey Firebass 700, Peavey 410 TVX, Mayones jabba + Hipshot A Style brass bridge.
0 xLajků:

84

Re: Mix a mastering

Pro mě je super zvuk, takovej etalon a můj osobní zvukový ideál tohle: http://www.youtube.com/watch?v=DTJmJH4qMoU

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

85 Naposledy upravil: m3 (17. 10. 2014 19.49:29)

Re: Mix a mastering

ono de dycky trefit zvuk k muzice, sytlu .. treba jedna z mejch nejoblibenejsich desek je origo UK verze prvniho alba Clash big_smile ..  mozna proto mi vsude pride malo basy moc zpevu a zvuk moc uhlazenej big_smile  slys smile
https://www.youtube.com/watch?v=ussg70G61wU

...nemit hlavu... nevadi
...nemit marka..vadi
0 xLajků:

86

Re: Mix a mastering

Ta kytara je fakt nějaká divná, zvuk basy moc nelíbí... muzika v poho...
Přemek nam mastroval taky jedno album... K poslechu zde...

http://tarasbullba.bandcamp.com/album/2 … nslavement

Já jsem teda z toho na větvy nebyl, ale zase za 3 tisíce celý album byla hodně v poho cena... Tak asi tak...

baskytara čtyrka (spector), zesík(hartke 7000) a bedna (hocke 4x10)
0 xLajků:

87

Re: Mix a mastering

m3 napsal:

origo UK verze prvniho alba Clash

tam basa tam znie hodne dobre...
tak to ma byt ... pekne sa doplnit s gitarou a bicimi, nie len sekundovat kopaku

pkGuitars .1               Tokai Hardpuncher ´21              
pkGuitars .2 V            Yamaha BBP35 '22              Dolphin fretless 4
Gallien Krueger MB150s, GK RB700-II & GK SBX410 & Boss GT10, Zoom B3
                                                 Flatwound Club #7
0 xLajků:

88

Re: Mix a mastering

SMETS napsal:

Přemek nam mastroval taky jedno album...

...nám taky mastroval Přemek,...a  moc líbí. smile

0 xLajků:

89

Re: Mix a mastering

Tak tu mám jeden náběr mého punk HC bandu,...a zatím moc nevíme jak to smíchat. Co myslíte? Díky za rady kdyby někdo utrousil. smile

Tetsuo náběr 01

0 xLajků:

90

Re: Mix a mastering

Matěji. Nejrozumnější rada je dát to asi někomu smíchat ne? Trápit se s tím hodiny a mít stejně stále nejistej výsledek je myslím zbytečný... Hudba vcelku OK, ke zbytku se nemá smyls moc vyjadřovat, vypadá to na nějakej domácí náběr, vytáhnout by z toho šlo slušně znějící demo... Klidně to zkusím.
Kolik to máte věcí?

0 xLajků:

91

Re: Mix a mastering

subroofer napsal:

Matěji. Nejrozumnější rada je dát to asi někomu smíchat ne? Trápit se s tím hodiny a mít stejně stále nejistej výsledek je myslím zbytečný... Hudba vcelku OK, ke zbytku se nemá smyls moc vyjadřovat, vypadá to na nějakej domácí náběr, vytáhnout by z toho šlo slušně znějící demo... Klidně to zkusím.
Kolik to máte věcí?

....je to pět věcí. smile A právě jsme mysleli, že to smícháme u toho kamaráda u kterého jsme to ve studiu nahrávali. V sobotu by jsme měli mít nějaké sezení a pokus o vážnější mix tak uvidíme. roll Když to nějak nepůjde, poslal bych ti jednu věc na zkoušu...? smile

0 xLajků:

92

Re: Mix a mastering

Klidně pošli, je to na vás... Myslím, že tím nic nezkazíš tak či onak, za hrubej mix žádný prachy nechci.

0 xLajků:

93

Re: Mix a mastering

Můžu dotaz? Jak je nahrávaná kytara?

Fender P-bass s hromadou páček, kytarovým snímačem a tremolem, SG Les Paul 100, line6 pod hd 500X, Andy's drive, MXR dyna comp, Strymon DECO, Way Huge Pork Loin, TC 3rd Dimension Chorus
0 xLajků:

94

Re: Mix a mastering

tao-kan napsal:

Můžu dotaz? Jak je nahrávaná kytara?

...každá dvouma mikrofonama u aparátů. Ale jedna je nahraná v základu bicí basa kytara komplet a druhá je dohrávaná. smile

0 xLajků:

95

Re: Mix a mastering

Matej napsal:
tao-kan napsal:

Můžu dotaz? Jak je nahrávaná kytara?

...každá dvouma mikrofonama u aparátů. Ale jedna je nahraná v základu bicí basa kytara komplet a druhá je dohrávaná. smile

Prijde mi ten zvuk kytary takovej rozplizlej, nevim. Tak me jen zajimalo sejmuti smile

Fender P-bass s hromadou páček, kytarovým snímačem a tremolem, SG Les Paul 100, line6 pod hd 500X, Andy's drive, MXR dyna comp, Strymon DECO, Way Huge Pork Loin, TC 3rd Dimension Chorus
0 xLajků:

96 Naposledy upravil: Matej (06. 11. 2015 15.55:13)

Re: Mix a mastering

tao-kan napsal:

Prijde mi ten zvuk kytary takovej rozplizlej, nevim. Tak me jen zajimalo sejmuti smile

Zatím to asi takový rozplizlý je,...uvidíme co s tím uděláme v sobotu. Oni kluci kytaristi nejsou ani žádný virtuózové,...a na živo kytarista zpívá hlavní zpěv a já od basy všechny ty vokály a docela dobře to funguje-nemáme sólo zpěváka. Já v podstatě punk nikdy nehrál, pominu-li fakt nějaký mládí, tak je to spíš tak o tom drajvu a energii než o nějakým umění. smile

Co mě ale překvapilo,...už jsem za ty roky hrál se spoustou i výborných muzikantů, ale pracovitost a zápal pro věc by mohl kdekerej virůóz těmhle kluků-v podstatě pankáčům závidět. smile

0 xLajků:

97

Re: Mix a mastering

Není to uplně k materingu, ale vyřiď bubeníkovi, že není třeba furt hrát jen na hajtku smile Aspoň tak mi to přišlo smile Jinak super, prostě ŽVS, hrajem jak nám to sedne. Držím palce wink

Ibanez SRX 305, G&L SB-2 Tribute, Epiphone EBM-5 Fretless
Hocke MT400, Tech21 VT Bass 500, Soundelirium 112+115, Hocke BASS 300
Boss TU-3, EBS Multicomp
www.studionastrani.cz
0 xLajků:

98 Naposledy upravil: LuKe (06. 11. 2015 22.57:28)

Re: Mix a mastering

Není to uplně k masteringu, ale vyřiď bubeníkovi, že není třeba furt hrát jen na hajtku smile Aspoň tak mi to přišlo smile Jinak super, prostě ŽVS, hrajem jak nám to sedne. Držím palce wink

Ibanez SRX 305, G&L SB-2 Tribute, Epiphone EBM-5 Fretless
Hocke MT400, Tech21 VT Bass 500, Soundelirium 112+115, Hocke BASS 300
Boss TU-3, EBS Multicomp
www.studionastrani.cz
0 xLajků:

99

Re: Mix a mastering

LuKe napsal:

Není to uplně k masteringu, ale vyřiď bubeníkovi, že není třeba furt hrát jen na hajtku smile Aspoň tak mi to přišlo smile Jinak super, prostě ŽVS, hrajem jak nám to sedne. Držím palce wink

....já už po těch hodně letech hraní nikomu nic neříkám jak má hrát,...ono se to časem vyvine samo. V tomhle náběru je taky zvuk virblu podobnej na hajtku, takže je to takový "ušustěný". A hlavně,...bubeník hraje asi rok-před tím měl asi 8 let pauzu. V jiný věci zas hraje trochu jinak,... Emo-Ce Mě už dnes jde spíš o to, že je to fajn kluk, pohodář a pracuje na sobě-vlastně celá kapela. smile  Třebas v muzikálu hraju s bubeníkem-nejlepší tady u nás, ale věčnej problém s chlastem. sad

0 xLajků:

100

Re: Mix a mastering

Matej napsal:

Třebas v muzikálu hraju s bubeníkem-nejlepší tady u nás, ale věčnej problém s chlastem. sad

To snad je axiom u bubeníka smile

JB Vintera 70, JB 60 MiM, PB MiM, Sandberg Electra PB, Cort A4 OPN, JB SQVM70, JB SQVM FL, Jaguar Bass SQCV , PB (skládačka), Hofner 500/1 1965
Trace Elliot Transit -> Trace Elliot ELF -> 2x110, 210, 115, HA3500, Roland Cube 30
Shure 58A beta -> TC Helicon Harmony Singer
0 xLajků: