1 Naposledy upravil: Aidamos (29. 04. 2013 16.14:08)

Téma: Behringer Ultrabass BX1200

Behringer Ultrabass BX1200

Rok výroby: 2003
Země původu: Čína
Cena: 11 000,-Kč

http://baskytara.com/img/m/2556/t/p17pb5mvpdf6c7t71o27ehf1f543.jpg

Popis, konstrukce, parametry

Jedná se o 120 W dvoukanálové basové kombo s jedním 12-ti palcovým reproduktorem s hliníkovou membránou (ala Hartke) a s dvoupedálovým footswichem. Reproduktor je chráněn masivní mřížkou z děrovaného plechu. Skříň komba je potažena netkanou textilií podobnou klasicky používanému koberci, rohy jsou chráněny plastovými bytelnými kryty. Kombo umožňuje naklopení, přičemž na obou možných stavěcích plochách jsou 4 gumové nožičky. Ucho na přenášení je bohužel pouze seshora a při váze 24 kg (s footswichem 25 kg) se mozolům na rukách neubráníte (výrobce přitom udává váhu 22 kg). Zesilovač obsahuje toroidní transformátor, který by měl poskytovat vždy dostatek šťávy pro samotný zesilovač, odtud pramení i ta celková váha i jinak robustního komba. Prvky ovládacího panelu si popíšeme zleva doprava. Všechny ovládací prvky na zlatě eloxovaném hliníkovém panelu jsou vyrobeny z plastu. Zesilovač komba má dva vstupy, jak pro pasivní, tak pro aktivní baskytary. Jak bylo výše popsáno, jedná se o dvoukanálové kombo, takže oba následující potenciometry jsou GAIN a mezi nimi tlačítko CHANNEL na přepínání kanálů. Přepínat kanály samozřejmě lze i přibaleným footswichem. Nad každým potenciometrem vstupní citlivosti (vybuzení předzesilovače) je zelená LED dioda indikující zvolený kanál. Druhý kanál je vybaven tvarovým filtrem středů s přiléhavým názvem SHAPE a tlačítkem pro jeho zapnutí. Tento potenciometr umožňuje rozsáhlou změnu zvuku ve středové oblasti a jeho funkce je indikována žlutou LED diodou. Následující čtyřpásmová equalizační sekce je společná pro oba kanály. Obsahuje v střední poloze aretované potenciometry v následujícím pořadí: BASS, LOW MID, HIGH MID, TREBLE. Předposledním potenciometrem je subharmonický filtr ULTRABASS (oktáver). Tento efekt přidává k tónu základnímu tón o oktávu níže v intenzitě nastavené na potenciometru. Efekt se zapíná buď tlačítkem na panelu vedle potenciometru nebo footswichem. Opět je zapnutí funkce efektu znázorněno oranžovou LEDkou a vybuzení efektu udává svit zelené LEDky nad ovládacím potenciometrem. Posledním ovládacím prvkem je MASTER, tedy celková hlasitost a pak už jen síťový kolébkový vypínač. Velkou chybou by bylo opomenout zadní panel zesilovače. Než se jím však budeme zabývat dodejme, že na zadní stěně skříně komba je masivní basreflexový nátrubek. Zadní panel kromě síťové zásuvky (napájecí kabel tedy není napevno připojen, což je dobře) a dvourychlostního tichého ventilátoru obsahuje až neskutečně, a v této cenové třídě neočekávaně mnoho typů vstupů a výstupů. Je tam samozřejmě DIRECT OUT výstup typu XLR s tím, že výstup z něho je brán až za equalizerem a oktáverem. Máme zde neovlivněný výstup na ladičku (TUNER OUT) – lze použít i jako LINE OUT, vstup a výstup efektové smyčky nebo externího předzesilovače (PREAMP OUT a AMP IN), výstup na sluchátka (PHONES), přičemž zasunutím sluchátek do zdířky se automaticky odpojí reproduktor komba. Málo obvyklým výstupem je stereo výstup TAPE OUT s konektory cinch pro připojení HD rekordéru nebo jiného zařízení a na druhou stranu podobným vstupem TAPE IN pro připojení např. MP3 přehrávače. Pak už se na zadním panelu nachází pouze konektor pro připojení nožního přepínače (FOOTSWICH) a  6,5 mm jackový konektor pro připojení externího reproduktoru o impedanci minimálně 4 Ohmy. Přibalený footswich jako standardní příslušenství (v ceně komba) má kovové tělo se dvěma relativně malými plastovými šlapkami pro volbu kanálu a spínání efektu ULTRABASS a je vybaven více než dostatečně dlouhým kabelem. Ocenil bych i LED diody na tomto nožním přepínači, ale za cenu 11 tisíc nemůžu mít všechno. No, i tak to není zrovna málo, což?

Zvuk

Výrobce udává, že zesilovač komba je vybaven unikátním patentovaným obvodem s názvem DYNAMIZER, který je podobný limiteru, ale na rozdíl od limiteru nepracuje až před koncovým zesilovačem, ale je aplikován již v předzesilovači a poskytuje tak plnohodnotný výkon při libovolné hlasitosti a to bez přebuzení reproduktoru. Toť slova výrobce. Kombo má na 120W silný zvuk, zvláště použijete-li filtr SHAPE na polovině rozsahu a přikrmíte ještě trochu na basech. Nebudete mít problém se sním prosadit i vedle celkem razantního bubeníka. Na metal je ovšem výkon 120 W spíš nedostatečný (záleží na výkonu a hlasitosti kytarových aparátů). Zvuk je čistý a průrazný, skoro HI-FI, významně se na charakteru zvuku projevuje i vliv hliníkové membrány reproduktoru. Opatrně je třeba však používat potenciometr na výšky, jelikož s větším přidáním výšek podstatně vzroste i šum a to hlavně je-li kombo připojeno k mixážnímu pultu přes DI OUT. Možnosti použití dvou kanálů jsou následující: máte-li např. dvě baskytary (třeba pražcovou a bezpražcovou) s rozdílným charakterem zvuku a střídáte-li je při hraní, nastavíte základní zvuk pro první basu a pro druhou basu nastavíte filtr SHAPE. Nebo první kanál použijete na základní zvuk a druhý kanál pro sóla nebo slap. Další použití je třeba první kanál gainem staženým na nulu zamutovat a používat při ladění. Dobře lze použít i subharmonický filtr ULTRABASS pro hraní sól ve vyšších polohách. Osobně bych uvítal místo efektu ULTRABASS spíš kompresor.

Spolehlivost, životnost

Všechno funguje tak jak má, žádné zádrhely provozního charakteru. Jen mi po třech měsících při zvukovce těsně před vystoupením náhle odešel údajně nezničitelný koncový zesilovač, takže jsem koncert odehrál linkou rovnou do mixu. Závadu jsem bez problémů vyreklamoval a kombo jsem měl ani ne za dva týdny zpět opravené.

Hodnocení

Bytelné 120 W basové kombo profesionálního vzhledu a slušného zvuku. Zbavil jsem se ho kvůli jeho váze a s ní spojenému nesnadnému přenášení, nikoli kvůli zvuku. Se zvukem jsem byl nadočekávání spokojen. Další informace na www.behringer.com.

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

2

Re: Behringer Ultrabass BX1200

Mám ho k dispozici asi měsíc, myslím že za ty prachy je to na začátek(jako ojetina) klidně dostačující volba. Má docela sílu, v tomhle případě bych tomu výkonu i věřil. Mě se zvuk absolutně nelíbí, asi to dělá hodně ta hliníková membrána ale mám pocit že cokoliv tam píchnu bude hrát stejně nijak. Oproti Hocke BG210h co jsem měl předtím se u mě naprosto nechytá, rozdil v ceně(ojetina) cca  2k ale v kvalitě, tlaku a zvuku je rozdíl daleko větší.

G&L L-2000 1984
GK 400RB 1993, Soundelirium PapaMobile 2x10
DOD FX-100 Pedalboad: Boss ODB-3 - Ibanez PD-7 - (DOD FX72) - Warwick RockTuner PT2 - Kokot Kompresor
Aji já mám profil! Sækədʒəwiːə
0 xLajků:

3

Re: Behringer Ultrabass BX1200

vykopnout reprák a dát tam něco jinýho tak si myslím že by to mohl být solidní stroj  smile

Yamaha TRB 5P, Harley Benton PJ-5HTR DeLuxe
MarkBass LM 250 black, MarkBass 102P Traveler, MarkBass 151P Traveler, Warwick WCA 210, Behringer BXR 1800 H, Warwick Blue Cab 60
http://baskytara.com/forum/viewtopic.php?id=8842
0 xLajků:

4

Re: Behringer Ultrabass BX1200

Toto kombo občas používám, je to opravdu ten nízký konec. Někdy jsem ho brával sebou i na koncerty, asi dvakrát dokonce jako erár na mnou pořádaný fesťák. Když jsem viděl opravdu znechucené výrazy přespolních basáků, kteří se spolehli na informaci, že basový aparát tam bude, radši jsem se rychle sklidil ze scény smile

Tohle kombo je výborný do zkušebny, kde dokáže malý prostor těmi 120W vyplnit. Dá se na tom nastavit docela i vyhovující zvuk, jehož devizou jsou středy. Obecně platí, že se zvuk líbí většinou hlavně spoluhráčům. Basák už to má horší v případě, že už přičuchl k basovějšímu aparátu a kapela je rockového rázu.

Je to ten vstupní level v dnešní době i za přijatelnou cenu i za nové (cca 6tis?). Poslouží na cokoli ve zkušebně a rozhodně vyhoví u živého hraní v akustických žánrech. Tam poskytne velmi dobré služby dostatečným výkonem, obstojným zvukem a mobilitou.

Díky vstupu na mp3 se u toho komba na pařbách vychlastalo už mnoho sudů!

0 xLajků:

5

Re: Behringer Ultrabass BX1200

CharlesBass napsal:

a rozhodně vyhoví u živého hraní v akustických žánrech

ma to i kompresorovy zvuk vhodny pro lidovou pisen??

...nemit hlavu... nevadi
...nemit marka..vadi
0 xLajků:

6

Re: Behringer Ultrabass BX1200

Na tohle sem hrál jednou v nějaké zkušebně a překvapil mně docela výkon- solidně to řvalo, ale zvuk opravdu nijaký.. Ekvalizér/Neekvalizér a to sem na to vystřídal jak gibsona thunderbirda tak preclíka.

Fender Precision Bass Aerodyne /w. Seymour Duncan SPB-3
Ampeg SVT CL / Ampeg SVT 450 H / Orange OBC 115 / Orange OBC 410
Tech 21 SansAmp Bass Driver / Boss TU-3 / Monster Cable
0 xLajků:

7

Re: Behringer Ultrabass BX1200

CharlesBass napsal:

Obecně platí, že se zvuk líbí většinou hlavně spoluhráčům.

je to tak .... mám BXL 3000A .... mi se zvuk nelíbí vůbec (ale hraje to, ostatně to stálo dooost málo, na inzerát), spoluhráčům se líbí a to dokonce v základu, čistej kanál a bez kompresoru! ... prostě skoro jako kontrabas ... ve zkušebně to stačí tak akorát, na podium už hůř, někdy se moc neslyšim ... zvuk jde do linky, ale dooooost to šumí ... a nesmí se přebudit vstup, pak to prdí a chrčí ... výměna repra za Eminence nepomohla, ten zesík má prostě svůj nicmoc zvuk a jiný repro to IMHO nezachrání ...

všechna sláva polní tráva, dříve maršály a džezbas, dneska korejský ememky ... hudba nejni o ceně nástrojů
nesnášim ty, co nemaj rádi woodyho ;-)
0 xLajků:

8

Re: Behringer Ultrabass BX1200

Odohral som na nom pred dvoma dnami jeden koncert (mal som ho požičané).Jako odposluch to stačilo,ináč mi to príde také nijaké ,zvuk je buď suchý alebo hnusný.Je to hlasné ,to je jeho jediné plus. smile

"Když chceš blábolit, počítej s bolestí" - Arnold J. Rimmer
0 xLajků:

9

Re: Behringer Ultrabass BX1200

BX1200 mám již několik let, ale používám jej jen přes DI-box jako odposlech. Často se mi totiž stávalo, že při plném zapojení a zahřátí začal stávkovat (asi) koncák tj. chrastí a při zatížení občas vynechává, jakoby ztrácel výkon... Do linky šel ale signál zřejmě bez problémů. Odhadoval bych to na klasický studeňák. Nemáte někdo zkušenosti s podobným chováním BX1200?
Pro příště plánuji koupit kombo s větším reproduktorem (15"), protože se mi 12" zdá pro basový průrazný zvuk příliš malý. Můžete něco doporučit?
Používám basu Squier PB (kopie Fender PB) nebo bezpražcovou Yamaha BB-200F.

0 xLajků:

10 Naposledy upravil: Aidamos (06. 02. 2012 21.48:51)

Re: Behringer Ultrabass BX1200

alea napsal:

Pro příště plánuji koupit kombo s větším reproduktorem (15"), protože se mi 12" zdá pro basový průrazný zvuk příliš malý. Můžete něco doporučit?

Tohle je recenze, takže tady by se Tvůj dotaz primárně řešit neměl. Hledej, je toho tu dost, nejlépe zde: http://baskytara.com/forum/viewforum.php?id=10

P.S.: Vítej na fóru!

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků: