1

Téma: seřízení krku

Mám problém z kterého už jsem fakt zoufalý. Nedaří se mi nastavit dohmat na pětistrunce. Měl jsem ji podlazenou tím pádem byl menší tlak na krk, dohmat a krk šel nastavit v pohodě. Teď jsem ji naladil normálně tak jak má být, je větší tlak a nedokážu krk srovnat, pořád je tam luk. Pořád dotahuju šroub na krku a nic se neděje. Nevíte někdo prosím co s tím? Nebo alespoň kolik zhruba mají být struny daleko od hmatníku? Díky

0 xLajků:

2 Naposledy upravil: DalajVladan (24. 12. 2009 12.30:05)

Re: seřízení krku

herodes napsal:

Nevíte někdo prosím co s tím? Nebo alespoň kolik zhruba mají být struny daleko od hmatníku?

co s tím nevím, jestli už nejde dotáhnout dál, tak k nástrojáři, ať na to mrkne ... struny od hmatníku mají být tak jak ti vyhovuje, popřípadě tak jak dovoluje nástroj:) ... někdo radši dohmat vyšší, někdo nižší, někdo nesnese aby mu struna zadrnčela, někomu je to šumák:)

Fender American Deluxe Jazz Bass '08
Empress Compressor -> Boss LS-2 Line Selector (-> Zoom B3) -> Fishman Platinum Pro EQ -> Markbass F 500 -> 2x Markbass Traveler 121H
0 xLajků:

3

Re: seřízení krku

Ono to není štelování krku záležitost na jeden den,někdy to dřevo a výztuha reaguje na pnutí hůř,takže bych tom udal čas.. a rozhodně tolik nekroutil s výztuhou,mám s tím dost špatné zkušenosti hmm

0 xLajků:

4

Re: seřízení krku

mozna by pomohlo napsat co je to za basu... jestli je to nakej tezkej low end .. je mozny ze to nepude nikdy..

resp nez si to podladil melo to rozumnej dohmat???

herodes napsal:

Pořád dotahuju šroub na krku a nic se neděje.

jako ze se to protaci?? nebo se ti zda, ze se to nelepsi ?

...nemit hlavu... nevadi
...nemit marka..vadi
0 xLajků:

5

Re: seřízení krku

Mám Rockbass Fortress 5A2 Black. Než jsem podladil tak jsem to moc neřešil, hned jsem vlastně podladil. Šroub pořád dotahuju a zdá se mi že se to nemění, když povolím tak jde vidět že se krk ohýbá, ale když dotahuju tak se dostanu na nějakou hranici kdy se krk nemění

0 xLajků:

6

Re: seřízení krku

chtělo by to povolit struny a pak teprva kroutit šroubem výztuhy

0 xLajků:

7

Re: seřízení krku

Tohle vyžaduje trpělivost a dlouhodobější přístup. Z tvého popisu soudím, že s tím točíš neustále sem a tam. S tím rychle přestaň, jinak tě krk přestane mít definitivně rád. Našteluj tam nějakou střední polohu, natáhni struny zpátky do požadovaného ladění (doufám, žes tím nekroutil při plném tahu strun!?) a pak nějakou chvíli počkej, až se krk usadí(nejlépe celý den). Zhodnoť situaci, pokud budeš chtít napnout více, povol struny a trochu dotáhni (1/4 otáčky, víc raději ne). A zase počkat-zhodnotit-následně třeba dotáhnout.

Tak to je on přátelé!
0 xLajků:

8

Re: seřízení krku

mistergo napsal:

Tohle vyžaduje trpělivost a dlouhodobější přístup. Z tvého popisu soudím, že s tím točíš neustále sem a tam. S tím rychle přestaň, jinak tě krk přestane mít definitivně rád. Našteluj tam nějakou střední polohu, natáhni struny zpátky do požadovaného ladění (doufám, žes tím nekroutil při plném tahu strun!?) a pak nějakou chvíli počkej, až se krk usadí(nejlépe celý den). Zhodnoť situaci, pokud budeš chtít napnout více, povol struny a trochu dotáhni (1/4 otáčky, víc raději ne). A zase počkat-zhodnotit-následně třeba dotáhnout.

Přesně tak... zvlášť když ji prodáváš na bazaru wink

Spector + Darkglass + Korg + Alesis + Ampeg + Mesa/Boogie = http://www.bandzone.cz/minoritysound
0 xLajků:

9

Re: seřízení krku

Godsmacker napsal:

Přesně tak... zvlášť když ji prodáváš na bazaru

hehehe

Tak to je on přátelé!
0 xLajků:

10

Re: seřízení krku

mistergo napsal:

(doufám, žes tím nekroutil při plném tahu strun!?)

no, zrovna tohle by takovej problém neměl bejt, taky sem dycky nastavoval za plnýho tahu a dobrý.

a Ernie Ball FAQ mi dává za pravdu smile

Q: do I need to loosen all of the strings before making a neck relief adjustment?
A: You should make all adjustments with the strings where you would normally play them. Do not loosen the strings to adjust the truss rod.

0 xLajků:

11

Re: seřízení krku

davidak napsal:

no, zrovna tohle by takovej problém neměl bejt, taky sem dycky nastavoval za plnýho tahu a dobrý.

Jde to, ale jsi omezený tahem strun - krk napneš jen do určité míry, pak už by člověk musel pořádně zabrat (což už je riziko). A když má někdo přezdívku Herodes, tak si člověk lehce domyslí, jaký má při ladění krku zábrany. smile

Tak to je on přátelé!
0 xLajků:

12

Re: seřízení krku

davidak napsal:

no, zrovna tohle by takovej problém neměl bejt, taky sem dycky nastavoval za plnýho tahu a dobrý.

ja to delavam taky..

...nemit hlavu... nevadi
...nemit marka..vadi
0 xLajků:

13

Re: seřízení krku

Ahoj, promiňte, jestli jsem něco přehlíd, ale ve skoro celý týhle diskuzi se podle mě objevuje tahle chyba (podle toho, jak jsem byl kdysi já poučen): dohmat se nešteluje výztuhou, ale výškou kamenů na kobylce. Výztuhou se nastavuje prohnutí krku.
BTW jak určuješ, že je krk do luku? Můj výrobce (:)) to dělá tak, že zmáčkneš strunu na 1. a 24. (resp. posledním) pražci a koukneš doprostřed, jaká je mezera mezi strunou a hmatníkem.

0 xLajků:

14

Re: seřízení krku

heczis napsal:

Ahoj, promiňte, jestli jsem něco přehlíd, ale ve skoro celý týhle diskuzi se podle mě objevuje tahle chyba (podle toho, jak jsem byl kdysi já poučen): dohmat se nešteluje výztuhou, ale výškou kamenů na kobylce. Výztuhou se nastavuje prohnutí krku.

no ale to samozrejme ovlivnuje vysku strun nad hmatnikem teda dohmat ...
a nastavis ho kombinaci obou tedlech promenych.. wink

lajcky receno pokud mas blbe nastavenou vyztuhu tak muzes hejbat kamenama nahoru dolu jak posedlej a rozumnej dohmat neudelas...


(samozrejme s vyjimkou grafitovejch nastroju/krku kde vyztuha chybi... )

...nemit hlavu... nevadi
...nemit marka..vadi
0 xLajků:

15 Naposledy upravil: Medek.H (11. 01. 2010 21.47:09)

Re: seřízení krku

Zdar,
Měl bych problém, měl sem dřív z krku luk, tak sem povolil struny a pokroutil s výstuhou cca 1/3 otáčky. Pak sem naladil zmáčknul E strunu na 1 a 22. pražci a krk byl krásně rovnej. Ted se zjistil že mi to drnčí od 1. po 6. pražec tak sem zvednul kameny na koblyce. Ted mam dohmat na: 1. pražci 1 mm, na 5. pražci 2 mm, na 9. mám 3 mm, na 12. pražci je 5 mm a na 22. je též 5 mm - ted už mi to nedrnčí. Hodně slapuju a řežu do toho a tak mam rád vysoký dohmat. A ,,červýky,, v kobylce (ty šroubky v kamenech) mam strašně vytočený ven. Až moc mi přijde (až na max mam uplně první - G). Kdyžtak připojím foto.

EDIT//: něco sem připsal a přidal foto:

http://pictureup.cz/picture/verejny/547547cimg1579.jpg
http://pictureup.cz/picture/verejny/24772477cimg1580.jpg
http://pictureup.cz/picture/verejny/14291429cimg1581.jpg

No, dal sem to do téma seřízení krku protože nevím jestli je tohle normální a jestli závada není v krku než v kobyle. Je to normální mít až takhle šrouby venku nebo ne? A to mam zminovanej dohmat na 12. a 24. pražci 5 mm :-O

0 xLajků:

16

Re: seřízení krku

no ono mozna mas ten krk ted az moc rovnej... tak by mozna stalo zato ho zas povolit.. sundat kamety trisku dolu.. proste si s tim pohrat...
pani s fendroidnima basama doporucujou to i nechat nekej cas ustalit..

rozumny je aby byl ten dohmat v cely delce krku priblizne stejnej

Medek.H napsal:

závada není v krku než v kobyle.

no pokud je to sroubovana basa tak spis by moh bejt problem v ulozeni krku..

...nemit hlavu... nevadi
...nemit marka..vadi
0 xLajků:

17

Re: seřízení krku

Medek.H napsal:

Měl bych problém, měl sem dřív z krku luk, tak sem povolil struny a pokroutil s výstuhou

Někdy je lepší se obrátit na odborníka, natáhnout nové struny a nechat seřídit. Věčným štelováním jsem už taky prošel a nebyl jsem si jistej, jestli to mám dobře nebo ne. Nech si to seřídit a budeš mít klid a basu dle svého gusta.

Trace Elliot Club #4
Fender - Precision Bass home signature Steve Harris
Trace Elliot GP12 SMX 4x10, TE Elf, TE Transit B, LINE 6 Relay G30
Hraji v kapele http://bandzone.cz/chupacabra
0 xLajků:

18

Re: seřízení krku

morybundus 1 napsal:

Někdy je lepší se obrátit na odborníka, natáhnout nové struny a nechat seřídit. Věčným štelováním jsem už taky prošel a nebyl jsem si jistej, jestli to mám dobře nebo ne. Nech si to seřídit a budeš mít klid a basu dle svého gusta.

ja dyz sem mel naposled jedinkrat u kytrare.. tak krom toho planovnyho zakroku mi to i seridil .. a musel sem si to pak preseridit sam ... precijenom kazdej ma jiny preference styl hry silu v rukou...
a koneckoncu kdyz vymenis treba struny za jinou tlousku tak s tim pokazdy behat ke kytarari a cekat  nez na to bude mit cas a este za to platit...

...nemit hlavu... nevadi
...nemit marka..vadi
0 xLajků:

19

Re: seřízení krku

m3 napsal:
morybundus 1 napsal:

Někdy je lepší se obrátit na odborníka, natáhnout nové struny a nechat seřídit. Věčným štelováním jsem už taky prošel a nebyl jsem si jistej, jestli to mám dobře nebo ne. Nech si to seřídit a budeš mít klid a basu dle svého gusta.

ja dyz sem mel naposled jedinkrat u kytrare.. tak krom toho planovnyho zakroku mi to i seridil .. a musel sem si to pak preseridit sam ... precijenom kazdej ma jiny preference styl hry silu v rukou...
a koneckoncu kdyz vymenis treba struny za jinou tlousku tak s tim pokazdy behat ke kytarari a cekat  nez na to bude mit cas a este za to platit...

a když jsem byl jedinkrát u kytaráře já, tak mi u Warwa opiloval jeden kámen na kobyle protože už nešel dát níž... No, Warw má nicméně možnost snížit kobylu celou, což jsem pak doma udělal... Takže ne vždy kytarář = vševěd a bůh sad

Spector Euro LX5 + Spector NS-5CR Fretless + TC RH450 + Soundelirium 12.1 + MXR M80 + Zoom B3n
0 xLajků:

20 Naposledy upravil: morybundus 1 (12. 01. 2010 12.31:31)

Re: seřízení krku

jimmy napsal:

a když jsem byl jedinkrát u kytaráře já, tak mi u Warwa opiloval jeden kámen na kobyle

V tom případě to nebyl odborník na kytary, ale ZÁMEČNÍK z Kolbenky???..........
Já si nechal seřídit krk hned v prodejně přesně tak, aby mi vyhovoval a jednou mi dělal jeden borec nový nultý pražec z hovězí kosti, to byl opravdu machr. Bez problémů.
Záleží na koho narazíš, je třeba dát na osvědčené lidi.

Trace Elliot Club #4
Fender - Precision Bass home signature Steve Harris
Trace Elliot GP12 SMX 4x10, TE Elf, TE Transit B, LINE 6 Relay G30
Hraji v kapele http://bandzone.cz/chupacabra
0 xLajků:

21 Naposledy upravil: jimmy (12. 01. 2010 12.41:27)

Re: seřízení krku

morybundus 1 napsal:

Záleží na koho narazíš, je třeba dát na osvědčené lidi.

myslím, že firma Alexim by osvědčená být měla smile
asi neměli svůj den...

Spector Euro LX5 + Spector NS-5CR Fretless + TC RH450 + Soundelirium 12.1 + MXR M80 + Zoom B3n
0 xLajků:

22

Re: seřízení krku

Tak to je průser jako vrata........

Trace Elliot Club #4
Fender - Precision Bass home signature Steve Harris
Trace Elliot GP12 SMX 4x10, TE Elf, TE Transit B, LINE 6 Relay G30
Hraji v kapele http://bandzone.cz/chupacabra
0 xLajků:

23

Re: seřízení krku

Medek.H napsal:

Ted se zjistil že mi to drnčí od 1. po 6. pražec tak sem zvednul kameny na koblyce.

Pokud ti to drnčí od 1. po 6 pražec, je to příliš rovným krkem. Zvednutím kamenů řešíš drnčení poblíž těla.

A=A
0 xLajků:

24

Re: seřízení krku

nejlepsi zpusob je naucit se jak se basa serizuje od a do z protoze drevo porad pracuje a jednou za 1/4 roku je dobry celou proceduru serizeni opakovat. Nulty prazec si seridis tak aby kdyz zmacknes strunu na tretim prazci, byla struna asi 1mm nad prvnim prazcem. Krk se seridi tak ze naladis struny do lazeni ve kterym normalne hrajes a pak zmacknes strunu na prvnim prazci a soucasne na poslednim prazci a podivas se jak daleko je ta struna od prazce na desate poloze, mel bys tam mit mezeru na tloustku kreditni karty, kdyz je ta mezera mensi nebo zadna tak mas moc vysponovanej krk a musis ho povolit a obracene kdyz ta mezera je vetsi tak zase utahnout. Nejlip se pracuje s utahovanim nebo povolovanim krku tak ze nechas obe krajni struna e,g napnuty a povolis jenom vnitrni struny a,d. Je dobry povlit nebo utahnout maximalne o 1/4 otacky zavitu a den pockat nez si to sedne. A pak se teprve resi dohmat jak daleko chces mit struny od hmatniku a to resis zvednutim nebo snizenim ladicich kamenu na kobilce a na zaver si musis seridit intonaci a je to. Jestli mas rad svuj nastroj tak bys tohle mel umet sam protoze si usetris milion problemu a basa ti bude hrat jako o zivot ,amen

0 xLajků:

25

Re: seřízení krku

díky za rady,
ten krk byl přehnutej. Já sem to dnes dones ke kytaráři a mrknul se na to. Pokroutil mě s tim a je to v poho.

0 xLajků:

26 Naposledy upravil: opoceCZ (13. 01. 2010 18.05:51)

Re: seřízení krku

jimmy napsal:

a když jsem byl jedinkrát u kytaráře já, tak mi u Warwa opiloval jeden kámen na kobyle protože už nešel dát níž... No, Warw má nicméně možnost snížit kobylu celou, což jsem pak doma udělal...

Úplně mě polil studenej pot... no to snad ne. Ten kámen bych vyžadoval novej!

handmade precision bass (fender fake logoed & fake relic) SBS pickups + active blender, Yamaha BB 435, Fender modern player 5, MTD 5, markbass LM III, soundelirium  the 12.6.1. + 15.5.  sustainer bayger, DOD deep freeze chorus, art studio v3, Ibanez bass synthesizer SB7, korg pitchblack poly, zoom b3
Klašter 12
0 xLajků:

27

Re: seřízení krku

ale ty ses nakej citlivej na kameny big_smile ja sem si sam do nakej taky zapiloval big_smile
a u jedny basy mi taky dalo premejsleni nez sem prisel na to ze se steluje cela kobyla

...nemit hlavu... nevadi
...nemit marka..vadi
0 xLajků:

28

Re: seřízení krku

herodes napsal:

Nebo alespoň kolik zhruba mají být struny daleko od hmatníku?

Zkus mrknout sem třeba něco vyčteš:
http://baskytara.com/forum/viewtopic.php?id=6796

PROFÜL
AVBS5 ´99/00 & EBS HD350+Genz Benz GB212T+115 Emi Gamma+Warwick WCA 211Pro(2x CELESTION BN10-200S)
♫♪♫♪ tak tohle je pro mě španělská vesnice
0 xLajků:

29

Re: seřízení krku

m3 napsal:

ale ty ses nakej citlivej na kameny

No spíš sem citlivej na firmy typu Hnízdil a Pizdil...Warwick je asi nejlíp seřiditelná basa co jsem kdy měl. Pokud ten člověk vezme pilník, upne kus kobyly do svěráku... tak to by byl jeho poslední hrdinskej čin!

handmade precision bass (fender fake logoed & fake relic) SBS pickups + active blender, Yamaha BB 435, Fender modern player 5, MTD 5, markbass LM III, soundelirium  the 12.6.1. + 15.5.  sustainer bayger, DOD deep freeze chorus, art studio v3, Ibanez bass synthesizer SB7, korg pitchblack poly, zoom b3
Klašter 12
0 xLajků:

30

Re: seřízení krku

opoceCZ napsal:
jimmy napsal:

a když jsem byl jedinkrát u kytaráře já, tak mi u Warwa opiloval jeden kámen na kobyle protože už nešel dát níž... No, Warw má nicméně možnost snížit kobylu celou, což jsem pak doma udělal...

Úplně mě polil studenej pot... no to snad ne. Ten kámen bych vyžadoval novej!

ten šutr je funkční a nový stojí asi 60,- Kč tak jsem to nechal být. Jen mě zarazil ten přístup.

Spector Euro LX5 + Spector NS-5CR Fretless + TC RH450 + Soundelirium 12.1 + MXR M80 + Zoom B3n
0 xLajků: