1

Téma: Údržba hmatníku

Zdravim,

s hruzou jsem zjistil ze muj hmatnik je hrozne spinavy (za coz se stydim) a tudiz bych mu chtel pomoci... mam tmavy hmatnik z dreva, jehoz nazev zni "Indian Rosewood"

poradite cim ho cistit a osetrovat?

0 xLajků:

2

Re: Údržba hmatníku

Kdysi se to tady někde řešilo... já můžu doporučit takovou mrdku za sto pade od JIma Dunlopa: http://www.planeta-hudby.cz/fotov/du6532.jpg

Fender Precision (USA) 1978
Columbus Jazz (Japan) 1970s
Fender Bandmaster Reverb 1971, Marshall DBS 72410 1997
Člen fuck klubu skrytejch čísel
0 xLajků:

3

Re: Údržba hmatníku

nanest, vylestit?

jinak je to samozrejme palisandr... rano mi to nejak nedocvaklo

0 xLajků:

4

Re: Údržba hmatníku

Jasně, já to pochopil... smile

Možná by se to mělo nějak leštit... nevím... já to nanesu a nechám uschnout...

Fender Precision (USA) 1978
Columbus Jazz (Japan) 1970s
Fender Bandmaster Reverb 1971, Marshall DBS 72410 1997
Člen fuck klubu skrytejch čísel
0 xLajků:

5

Re: Údržba hmatníku

no taky semslyšel něco "olejování"

basy přicházejí a odcházejí big_smile
------------------------------------------------------------------------
Fender Precision '86, GK 700RB-2, Line6 410
0 xLajků:

6 Naposledy upravil: mikulik (11. 08. 2006 08.29:18)

Re: Údržba hmatníku

No právě, je to asi rok, co jsme na to narazili... já to schválně zkusím vyhledat - vím, že jsme řešili, co to vlastně je "lemon oil"...


(o 30 sekund později): MÁM TO!!!

http://www.forum.baskytara.com/viewtopic.php?id=254

Fender Precision (USA) 1978
Columbus Jazz (Japan) 1970s
Fender Bandmaster Reverb 1971, Marshall DBS 72410 1997
Člen fuck klubu skrytejch čísel
0 xLajků:

7

Re: Údržba hmatníku

no v podndělí se asi budu s bráchou stavovat u jurkoviče tak se ho zkusím zeptat co ajak...doma mám čistidlo na tmavý hmatníky...tak to by mohlo taky bejt to pravý ořechový....ještě musím koupit včelí vosk na tělo a sem komplet:D

basy přicházejí a odcházejí big_smile
------------------------------------------------------------------------
Fender Precision '86, GK 700RB-2, Line6 410
0 xLajků:

8

Re: Údržba hmatníku

cistit pche..... jak chces s cistym, nezaprasenym hmatnikem dostat z basy treba mud sound, no? smile

still got the blues... for RnR smile
Jsem  TU
https://stepanaxman.com/
0 xLajků:

9

Re: Údržba hmatníku

pomocí bahna

Komba, basy, hlavy, kytary a tak.
0 xLajků:

10

Re: Údržba hmatníku

Na mojí base je nelakovaný povrch napuštěný olejem a hmatník z nějakého wenge dřeva. Při údržbě a napouštění povrchu těla používám obyčejnou Diavu na nábytek a zároveň přejedu i hmatník, čímž se odstraní svinstva a zároveň se ovlhčí. Nesmí se to přehnat, protože po zaschnutí většího množství je hmatník ulepený. K této proceduře se dokopu tak jednou za 14 dní.

Warwick Streamer 5 bolt-on, Ampeg SVT3-PRO, box SVT-410HLF
0 xLajků:

11

Re: Údržba hmatníku

pánové ale já když vás poslouchám tak snad nejhorší co je možný dělat je používat na basu prostředky na nábytek!!!
http://www.warwick.de/media/manuals/WWBassManual_CZ.pdf

viz.udržba

basy přicházejí a odcházejí big_smile
------------------------------------------------------------------------
Fender Precision '86, GK 700RB-2, Line6 410
0 xLajků:

12

Re: Údržba hmatníku

Četl jsem si to a tam se nedoporučuje použití čistících přípravků a saponátů. Diava není leštěnka nebo něco podobného, ale je směs olejů, které se vsáknou do dřeva. Já jsem tento způsob převzal od předchozího (prvního) majitele, který tvrdil, že s Diavou dosáhl stejné výsledky za desetinovou cenu. smile

Warwick Streamer 5 bolt-on, Ampeg SVT3-PRO, box SVT-410HLF
0 xLajků:

13 Naposledy upravil: Kubš (11. 08. 2006 11.17:15)

Re: Údržba hmatníku

okej jen tak pro istotu abych třeba neudělal nějakou chybu, zkusím až budu měnit struny Dunlop 01 to je Clean & Prep tak snad to bude směs čistidel a olejů smile má to doma brácha tak to nenápadně vypujčím big_smile

basy přicházejí a odcházejí big_smile
------------------------------------------------------------------------
Fender Precision '86, GK 700RB-2, Line6 410
0 xLajků:

14

Re: Údržba hmatníku

Jezdim na Castrol.
Na telo pouzivam Dunlop 65, hmatnik zanedbavam, jsem liny sundavat struny a napatlat je nechtene pri osetrovani hmatniku nechci. Polepsim se, dam do petiletky jako zavazek brigady soc. prc.

B.C.Rich Warlock NJ stara poctiva serie,  HOCKE aparatura, B.C.R. Widow 5 strings
0 xLajků:

15

Re: Údržba hmatníku

tigerman:myslíš tu červenou sračsarjajt??...

Komba, basy, hlavy, kytary a tak.
0 xLajků:

16

Re: Údržba hmatníku

->juhuuu: Jo, to je ono. big_smile

Warwick Streamer 5 bolt-on, Ampeg SVT3-PRO, box SVT-410HLF
0 xLajků:

17

Re: Údržba hmatníku

no tak sem to necim pochybnym prelestil, ale vyhledove sezenu mouseoleum co doporucuje dan na palisandr

sakra, uz sem senior...duchod na krku smile

0 xLajků:

18

Re: Údržba hmatníku

tak to zkusim splašit wink

Komba, basy, hlavy, kytary a tak.
0 xLajků:

19

Re: Údržba hmatníku

juhuuu: kup si radsi toho Dunlopa... precejenom je to snad vic sofistikovany smile

0 xLajků:

20 Naposledy upravil: MK (11. 08. 2006 13.51:40)

Re: Údržba hmatníku

Ja na to mam nejakou miniaturni bilou lahvicku se zelenym napisem, ale nevim, jak se to presne jmenuje - je to cistic a zaroven konzervant na nelakovane hmatniky. Prvni odstranim nanosy mechanicky (jemne oskrabnu napr. nechtem) a pote aplikuji a utru. Hmatnik je cisty a dokonce chvilku voni smile

Ibanez SR 705 WNF, snímače EMG 40DC, struny DR, bezdrát Sennheiser EW 172 G2, Hughes & Kettner Quantum 600, Peavey Tour 2*10, Kustom G-115H, ladička Korg DTR-2000.
0 xLajků:

21

Re: Údržba hmatníku

díky za tohle téma, já vim že už se to tu jednou řešilo, ale nechtělo se mi to tu znova hledat. Tak teď v tom mám zasejc jasno smile

Oh man, he's maniac!
0 xLajků:

22

Re: Údržba hmatníku

juhuuu napsal:

tigerman:myslíš tu červenou sračsarjajt??...

Jo to už se vyrábělo za komančů, občas si s tím namažu boty, ale pak je musím nechat vyluftovat před barákem big_smile

Jolana D-Bass, Jolana Studio Bass, Solton BK100 Germany, ZOOm B2
THE RAMONES Heidi is a Headcase... jdu si svojí cestou
0 xLajků:

23

Re: Údržba hmatníku

Na lakovany tela jedine pronto na nabytek s vcelim voskem smile. Na hmatnik pouzivam Fretboard Conditioner od Gibsona, je to nejakej olej a cisti to taky.

0 xLajků:

24

Re: Údržba hmatníku

deafslap napsal:

Na lakovany tela jedine pronto na nabytek s vcelim voskem smile. Na hmatnik pouzivam Fretboard Conditioner od Gibsona, je to nejakej olej a cisti to taky.

Jo, to moje je presne to od Gibsona, uz jsem to doma i nasel a aplikoval smile

Ibanez SR 705 WNF, snímače EMG 40DC, struny DR, bezdrát Sennheiser EW 172 G2, Hughes & Kettner Quantum 600, Peavey Tour 2*10, Kustom G-115H, ladička Korg DTR-2000.
0 xLajků:

25

Re: Údržba hmatníku

dnes jsem provedl osetreni hmatniku jarovou vodou a detskym olejem s azulenem! musim rict, ze je to opravdu velmi ucinna metoda a hmatnik vypada jako novy - to se povedlo Dane smile

0 xLajků:

26

Re: Údržba hmatníku

Není zač, děkuj Kobrlemu (azulén) a Milanu Špačkovi (jarová voda)

0 xLajků:

27

Re: Údržba hmatníku

no tak to olejovanie by som odporucil iba na drahe gitary lebo tie co mame my do ttych 20 babiek staci poutierat sak kurva si kupime daco nove do 2-3 rokov ne

crafter s akt. elektr.
ketner basforceL 100w
tak este toho moc nemam ale snazim sa
0 xLajků:

28

Re: Údržba hmatníku

Lukasidos napsal:

no tak to olejovanie by som odporucil iba na drahe gitary lebo tie co mame my do ttych 20 babiek staci poutierat sak kurva si kupime daco nove do 2-3 rokov ne

LOL

basy přicházejí a odcházejí big_smile
------------------------------------------------------------------------
Fender Precision '86, GK 700RB-2, Line6 410
0 xLajků:

29 Naposledy upravil: ROOTen (27. 08. 2006 20.51:48)

Re: Údržba hmatníku

Lukasidos napsal:

no tak to olejovanie by som odporucil iba na drahe gitary lebo tie co mame my do ttych 20 babiek staci poutierat sak kurva si kupime daco nove do 2-3 rokov ne

no to me nenapadlo... [ironie]

0 xLajků:

30

Re: Údržba hmatníku

ale prosímtě to je to samý jako kdybys do octávky nelil olej protože si v budoucnosti koupíš mercedes.....taky ti to pojede prvních 15tis.
já myslím že pokud není člověk prase tak by měl udržovat KAŽDOU basu v seriozním stavu

basy přicházejí a odcházejí big_smile
------------------------------------------------------------------------
Fender Precision '86, GK 700RB-2, Line6 410
0 xLajků:

31 Naposledy upravil: Klusi (27. 08. 2006 20.57:31)

Re: Údržba hmatníku

Kubš napsal:

ale prosímtě to je to samý jako kdybys do octávky nelil olej protože si v budoucnosti koupíš mercedes.....taky ti to pojede prvních 15tis.
já myslím že pokud není člověk prase tak by měl udržovat KAŽDOU basu v seriozním stavu

Přesně tak! To mi připomíná, že bych měl o podobné kůře pro jazzbass hmatník taky přemýšlet... při příští výměně strun...snad...:)

Neuser for president! Sadowsky, Fender a Vlasak taky...
0 xLajků:

32

Re: Údržba hmatníku

tak pánové FINAL SOLUTION IS HERE slovo od samotného ROgera....

Lemon Oil vs. Boiled Linseed Oil
I have to strongly disagree with Hambone's post. First of all, never get near an instrument with acetone. It is the strongest solvent for nitro and all finishes except polyester and if you get it anywhere it is not supposed to be, it will damage the finish. If you need to use a solvent to clean crud off a fingerboard, naptha (lighter fluid), ispopropyl alcohol (from the drug store) or Bestine rubber cement solvent (from art supply shops) are much safer solvents.

Regarding lemon oil. Lemon oil is mineral oil with extra drying solvents and a lemon scent added. Although it initially seems to work very well, when the drying solvents kick in, it actually dries out the board more than if you used nothing at all. Better to just use mineral oil.

I still recommend boiled linseed oil (available at any hardware or art supply shop). Wipe on just enough to coat the board and then wipe off all the excess. Wait a few minutes and wipe it dry again. No additional "leeching" should occur.

Roger Sadowsky

basy přicházejí a odcházejí big_smile
------------------------------------------------------------------------
Fender Precision '86, GK 700RB-2, Line6 410
0 xLajků:

33

Re: Údržba hmatníku

Jo Roger by o tom neco mohl vedet big_smile

AccugrooveFanclub #1
0 xLajků:

34

Re: Údržba hmatníku

Tak jsem dal na Rogera a pořídil Hydrate od PW. Hmatník na JB byl už hodně vyschlej, špinavej a celkově neudržovanej, tak jsem mu dal včera pořádnou proceduru- nejdřív vyčistil a pak nadvakrát napustil, sál jako divej(pozor, ani to se nesmí, dle TB, přehnat- někomu se tam stalo, že napouštěl jako divej a uvolnil se mu nějakej pražec, cha), no a výsledek je takovej, že hmatník je nejen krásně čistej, ale má i pěknej hladkej povrch, hodně ztmavnul a celkově působí "zdravym" dojmem.


Zkusil jsem udělat pár fotek, ale moc to nejde, chtělo by to porovnávačku při stejnejch světelnejch podmínkách(ve skutečnosti ten rozdíl není tak strašně markantní), každopádně teď se mi to líbí mnohem víc, pěkně tmavej jako u starejch JB. Takže péči o hmatník doporučuju- ať už s jakymkoliv přípravkem smile

Před
http://ulozna.soulslavers.com/soubory/davidak-231110-150352-pred.jpg



Po
http://ulozna.soulslavers.com/soubory/davidak-231110-150456-po.jpg

0 xLajků:

35

Re: Údržba hmatníku

No a zvukove je ted basa zas o neco vys...peknej hmatnik :)uplne jak ten muj:D

basy přicházejí a odcházejí big_smile
------------------------------------------------------------------------
Fender Precision '86, GK 700RB-2, Line6 410
0 xLajků:

36

Re: Údržba hmatníku

Já důvěřuju starému dobrému citrónovému oleji, taky po něm ten hmatník vždycky hezky ožije:-)

"Dávej pozor," varovali ji. "S kýmkoliv z nich bys přivedla na svět děti s prasečím ocasem."
Soundelirium Club #4
Flatwound Club #6
JB, PB, G&L, bezpražce, nějaké ty basy...
Fender TBP1 -> Warwick Hellborg SP 250 -> Hellborg Club & Lo Cab, Soundelirium HPF v2 & The Germ, spousta krabiček
0 xLajků:

37

Re: Údržba hmatníku

Válí se tu olej z dětí, jdu zkusit co to s tím ebenem nebo co to je udělá smile

G&L L-2000 1984
GK 400RB 1993, Soundelirium PapaMobile 2x10
DOD FX-100 Pedalboad: Boss ODB-3 - Ibanez PD-7 - (DOD FX72) - Warwick RockTuner PT2 - Kokot Kompresor
Aji já mám profil! Sækədʒəwiːə
0 xLajků:

38

Re: Údržba hmatníku

Mám vyzkoušenej dětskej, poprvé jsem ho polil asi 2x - pokaždý to všechno vycucnul, protože byl úplně vyschlej. A barva se mi taky změnila na tmavou, jako Davidakovi smile

0 xLajků:

39

Re: Údržba hmatníku

Davidáku, nedávej sem pořád fotky tý basy. Člověk by snadno mohl nabýt dojmu, že potřebuje mít doma taky takovou...

0 xLajků:

40

Re: Údržba hmatníku

lukas napsal:

nedávej sem pořád fotky tý basy

ja sem presvedcenej o tom, ze to dela schvalne (smajlik s hrozici pesti)

The Jack, The  Pearl, Palatino EUB, Cort GBMP3,  GK 200RB 1981, Ampeg B200R 2008, Peavey Centurion III 1978, Peavey 118 1978, MB PH 112, EBS MBII
0 xLajků:

41

Re: Údržba hmatníku

http://ulozna.soulslavers.com/soubory/lukas-231110-181932-smiley.jpg

0 xLajků:

42

Re: Údržba hmatníku

Tak hlášení: olej z dětí v první vrstvě zmizel někam do útrob hmatníku. Druhou vrstvu už jsem pak musel setřít sám (zvláčňující účinek na pokožku )
Hmatník je teď ne světle hnědý ale mocně hnědý. Líp to vypadá a díky tomu se mi zdá že to i líp hraje big_smile Takže za sebe mohu pouze doporučit. Dobré pro socky jak jsem já:) Stálo to nějakých 17Kč, a je tam toho ještě fest...

G&L L-2000 1984
GK 400RB 1993, Soundelirium PapaMobile 2x10
DOD FX-100 Pedalboad: Boss ODB-3 - Ibanez PD-7 - (DOD FX72) - Warwick RockTuner PT2 - Kokot Kompresor
Aji já mám profil! Sækədʒəwiːə
0 xLajků:

43

Re: Údržba hmatníku

Kubš napsal:

No a zvukove je ted basa zas o neco vys..

To je.. ale spíš díky tomu, že z ročních redwarwů jsem přešel na fungl Elixíry, poprvé slyšim ten JB snovejma strunama, uuuuaaaaaa!

lukas napsal:

nedávej sem pořád fotky tý basy.

To já jen dokumentuju to, o čem všichni kecaj smile A jen si nemyslete, žádný řeči o ultimátních basách nebudou, je to prostě parádně hrající JB, nic víc nic míň..

e.t. napsal:

sem presvedcenej o tom, ze to dela schvalne

A taky že jo!

Paparatzzi napsal:

Líp to vypadá a díky tomu se mi zdá že to i líp hraje

tak to jsem rád, stačí pár fotek a lidi začnou pečovat o basy smile

0 xLajků:

44

Re: Údržba hmatníku

davidak napsal:

tak to jsem rád, stačí pár fotek a lidi začnou pečovat o basy

jo,i pro mě to byl impuls abych se k tomu konečně dokopal...takže se mi právě "marinuje" hmatník na GL big_smile

0 xLajků:

45

Re: Údržba hmatníku

Teda, už jsem díky tomuhle fóru zažil kdejakej GAS ale tohle?! Zítra jdu koupit nějakej baby olejíček vy chuligáni!

často kladené dotazy: FAQ
něco o mně: Kurca Tovium
0 xLajků:

46

Re: Údržba hmatníku

no a já už to mám asi 14dní...od tý doby co dorazila basa big_smile:D

basy přicházejí a odcházejí big_smile
------------------------------------------------------------------------
Fender Precision '86, GK 700RB-2, Line6 410
0 xLajků:

47

Re: Údržba hmatníku

davidak napsal:

A taky že jo!

DOPORUCUJU vyflaknout se na technickou skolu a co nejdriv zamirit na nejaky umelecky, nejlip vytvarny obor. Vzhledem k talentu a potencialu mladeho umelce je skoda, aby svuj cas travil u cisel. Kouknete na to, spojeni bravurni kompozice a prvkama kolaze - znamka vytribeneho vkusu. v nedeli sem absolvoval expozici Monet - Warhol a podobnych del se tam citelne nedostavalo.
jo, a ne ze te napadne nafotit to 1:1, vytisknout a poslat mi to jako papirovy model na vanoce !!  tongue

The Jack, The  Pearl, Palatino EUB, Cort GBMP3,  GK 200RB 1981, Ampeg B200R 2008, Peavey Centurion III 1978, Peavey 118 1978, MB PH 112, EBS MBII
0 xLajků:

48

Re: Údržba hmatníku

e.t. napsal:

Monet - Warhol

Ooo,  e.t navštívil páně Knížáka a jeho "co se nám zrovna nehodí v albertině" výstavu? Dobrý aspoň?


Nojoo, dyť já tu za 6m končim, pak se chystám tady na SOU, maj tam zajímavej obor aranžér.

0 xLajků:

49

Re: Údržba hmatníku

davidak napsal:

co se nám zrovna nehodí v albertině

big_smile  no jo, Malevic za zenitem, zepar matlanin  big_smile  ale zas nekolich fajnych kousku tam je, to zas jo  cool
(Lisiskij!) a pan reditel tam ma taky pomnicek - doporucuju potencionalnim navstevnikum sledovat cervenou casosbernou osu se smerama a ejhle, kto je tam?  yikes 

davidak napsal:

zajímavej obor aranžér

vytecne. to se ti bude moc hodit pri aranzovani bedynek na podiu  big_smile

a zpatky k tematu, ja sem patlal dva tydny dozadu Dunlop (myslim - zluta lahvinka s houbickou) citronku a tak jako normalni, predtim sem to patlal olejem oliwowym a taky dobry  tongue

The Jack, The  Pearl, Palatino EUB, Cort GBMP3,  GK 200RB 1981, Ampeg B200R 2008, Peavey Centurion III 1978, Peavey 118 1978, MB PH 112, EBS MBII
0 xLajků:

50

Re: Údržba hmatníku

Když sem naposled čistil nelakovanej hmatník na minulý base (stagovi) těsně před prodejem, tak sem na to vlitnul s jarovou vodou a kapesníčkama. Pořád to pouštělo nějaký svinstvo a až po několika pokusech o definitivní vyčištění mi došlo, že to nejspíš napouštěli nějakou barvou (tmavej hmatník) aby byl tak barevnej, jak chtějí. Každopádně sem z toho pořádně vydrhl všechen bordel co se tam kdy dostal a bylo to takový bledý, neživý... Pak sem to dvakrát napustil "panenským olivovým olejem" a výsledek byl impozantní, krásná, přirozená barva a hlaďoučkej povrch :-)

hledám sebe a pár zásadních odpovědí smile
0 xLajků:

51

Re: Údržba hmatníku

To jako používáte normální olivový olej pro studenou kuchyni?

často kladené dotazy: FAQ
něco o mně: Kurca Tovium
0 xLajků:

52

Re: Údržba hmatníku

kurcatovium napsal:

To jako používáte normální olivový olej pro studenou kuchyni?

doted (cca 10 let) jo. a klidne i slunecnicovy. to tak jednou za pul roku (jak mnenim struny nebo mam zachvat) vypucuju a namazu...na funkci rostlinaŕe nema vliv, a palisandricek pak vypada lip..

The Jack, The  Pearl, Palatino EUB, Cort GBMP3,  GK 200RB 1981, Ampeg B200R 2008, Peavey Centurion III 1978, Peavey 118 1978, MB PH 112, EBS MBII
0 xLajků:

53

Re: Údržba hmatníku

Já na jednu ze svejch minulejch bas(nebudu jmenovat smile ) použil Nubian- takovej ten olejík na opalování, co tónuje. Hmatník byl parádní a eště chytnul pěknou barvu smile Ale jinak radši oleje, který sou k tomu určený, vzhledem k tomu, že těm olejům vůbec nerozumim a k tomu, že některý z nich můžou dřevo paradoxně spíš vysušit.

0 xLajků:

54

Re: Údržba hmatníku

kto maze, ten jede! aneb zadny srani, basa ma slouzit, konecne to leze ven, samponci  tongue

The Jack, The  Pearl, Palatino EUB, Cort GBMP3,  GK 200RB 1981, Ampeg B200R 2008, Peavey Centurion III 1978, Peavey 118 1978, MB PH 112, EBS MBII
0 xLajků:

55

Re: Údržba hmatníku

Zluknout, nevsaknout se resp. opatlat struny a chytat bordel...
A pak to muzete olizat

basy přicházejí a odcházejí big_smile
------------------------------------------------------------------------
Fender Precision '86, GK 700RB-2, Line6 410
0 xLajků:

56

Re: Údržba hmatníku

No nevim, ten olivovej mi nikda nezluknul. Jasne, necha se to vsaknout a pak to parkrat s nekolikahodinovym intervalem otrit dokud se to bude "potit", nebo proste nenapoustet tolik (ale ja si proste nemuzu pomoct wink  ) Jinak tedka mam asi lakovanej hmatnik (neni to blbost, ze ne? O:-) ) a ten olejovat asi nepujde

hledám sebe a pár zásadních odpovědí smile
0 xLajků:

57

Re: Údržba hmatníku

žlukne olej řepkový olivový nikoliv

0 xLajků:

58

Re: Údržba hmatníku

olivovej zlukne taky
ve vytvarnejch nebo domacich potrebach se da koupit olej lneny, ktery se pouziva i k udrzbe ruznejch selakovejch politur a tak, ten je imho lepsi nez olivovy, navic bez aroma.
a na cisteni asi nakej citrusovej olej, co nejcistsi (mam citronovej)

0 xLajků:

59

Re: Údržba hmatníku

Už jste někdo zkoušel čínský TUNGOVÝ(tunkový) olej? Není to zrovna nejlevnější záležitost, ale je to určeno přímo na údržbu a ochranu dřeva. Nevysychá jako obyčejné oleje.
Popis viz.  http://www.drevorezba.cz/detail.aspx?kategorie=4340
http://www.drevorezba.cz/images/kategorie/vel705286.jpg

PROFÜL
AVBS5 ´99/00 & EBS HD350+Genz Benz GB212T+115 Emi Gamma+Warwick WCA 211Pro(2x CELESTION BN10-200S)
♫♪♫♪ tak tohle je pro mě španělská vesnice
0 xLajků:

60 Naposledy upravil: lukas (29. 11. 2010 15.21:22)

Re: Údržba hmatníku

Ten bude spíš na povrchovou úpravu, než čištění a impregnaci dřeva. Nevyschne, ale vytvrdne a jako povrchovka oleje nejsou zrovna nejodolnější, tak nevim jestli je to na hmatník to pravý ořechový smile

0 xLajků:

61

Re: Údržba hmatníku

Barius napsal:

Už jste někdo zkoušel čínský TUNGOVÝ(tunkový) olej? Není to zrovna nejlevnější záležitost, ale je to určeno přímo na údržbu a ochranu dřeva. Nevysychá jako obyčejné oleje.
Popis viz.  http://www.drevorezba.cz/detail.aspx?kategorie=4340
http://www.drevorezba.cz/images/kategorie/vel705286.jpg

koukam ze ses u Alese i rozhledl  big_smile

0 xLajků:

62 Naposledy upravil: Aidamos (29. 11. 2010 19.38:22)

Re: Údržba hmatníku

Na hmatník jsem teď použil http://www.rockster.us/Ernie-Ball/4261- … na-hmatnik, dostal jsem ho jako vzorek v pytlíčku k StingRayovi. Takovej namočenej ubrousek, dobře se s tím pracuje a vypadá to dobře. Asi to budu používat, páč ten hmatník se docela zasírá, a to hraju s čistejma rukama.
Na krk, který je taky pouze voskován si pořídím http://www.rockster.us/Prislusenstvi/Ci … kova-pasta. Je to rovnou směs včelího vosku s citronovým olejem, takže jednoduchá aplikace.

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

63

Re: Údržba hmatníku

A co byste mi doporucili na Schicka? Doted nemuzu poznat, jestli je telo lakovany, nebo je necim napusteny. Jedna se o Schick Zebra 4.

http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc4/hs996.snc4/76940_1462608968703_1337820985_1064509_6714332_n.jpg

A ebenovy hmatnik teda napustit jakym olejem? Tim citronovym, lnenym, nebo necim jinym? smile

Schick Zebra 4 + Peavey Minx 110
0 xLajků:

64

Re: Údržba hmatníku

kuja napsal:

A ebenovy hmatnik teda napustit jakym olejem? Tim citronovym, lnenym, nebo necim jinym?

Já použil olej z dětí a spokojenost smile

G&L L-2000 1984
GK 400RB 1993, Soundelirium PapaMobile 2x10
DOD FX-100 Pedalboad: Boss ODB-3 - Ibanez PD-7 - (DOD FX72) - Warwick RockTuner PT2 - Kokot Kompresor
Aji já mám profil! Sækədʒəwiːə
0 xLajků:

65

Re: Údržba hmatníku

kuja napsal:

A co byste mi doporucili na Schicka? Doted nemuzu poznat, jestli je telo lakovany, nebo je necim napusteny. Jedna se o Schick Zebra 4.

http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc4/hs996.snc4/76940_1462608968703_1337820985_1064509_6714332_n.jpg

A ebenovy hmatnik teda napustit jakym olejem? Tim citronovym, lnenym, nebo necim jinym? smile

ja jsem na tuhle basu pouzival lneny, nicmene to drevo  samo je dost mastne a neni to tak uplne potreba

0 xLajků:

66 Naposledy upravil: kuja (06. 12. 2010 12.24:37)

Re: Údržba hmatníku

ondras napsal:
kuja napsal:

A co byste mi doporucili na Schicka? Doted nemuzu poznat, jestli je telo lakovany, nebo je necim napusteny. Jedna se o Schick Zebra 4.

http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc4/hs996.snc4/76940_1462608968703_1337820985_1064509_6714332_n.jpg

A ebenovy hmatnik teda napustit jakym olejem? Tim citronovym, lnenym, nebo necim jinym? smile

ja jsem na tuhle basu pouzival lneny, nicmene to drevo  samo je dost mastne a neni to tak uplne potreba


No je pravda, ze sem ti moh rovnou napsat a zeptat se big_smile Ale napadlo me to az co sem to poslal smile

edit: Tak v budu pokracovat v lnenem smile

Schick Zebra 4 + Peavey Minx 110
0 xLajků:

67

Re: Údržba hmatníku

nevim jestli to neni OT nechce se me hledat ale ted co jsem prodaval basu me borec poradil ze prej olejicek na decky zadky je nato perfektni... prej se to nanese necha chvilku jakoby napyt a pak utre do sucha hadrikem a prej se ztoho vytahne hodne necistot...

nejsem zadnej zkusenej ale taky umim hrat big_smile, Cort Action V - vybiranej ocividne z hodne kusu protoze hraje jako dobytek.. a Hocke BG210
0 xLajků:

68

Re: Údržba hmatníku

OT to neni, ale je to tady uz zhruba trikrat napsany... "Ale Mlho, o tom zde jiz dobrou pulhodinu hovorime !!"

AccugrooveFanclub #1
0 xLajků:

69

Re: Údržba hmatníku

Můžu na palisandrovej hmatník použít včelí vosk? Já vždycky ten hmatník napustim olejem, utřu to a po tejdnu jsou na něm v pár místech takový světlý fleky.. Nevim jestli to třeba nedělá ten Dunlop na struny, že se to omylem mázne i na hmatník, ale fakt je to docela hnus.

Warwick Corvette Standard (BEAD) + Eden Nemesis NA650 + Hocke 4x10 + Hocke 1x15 + Darkglass B7K Ultra
Warwick Thumb BO 5 broadneck + TC Electronic BG 250-210 + TC Electronic Spectracomp
https://www.youtube.com/user/Tekysss/
https://bandzone.cz/neverforget
https://bandzone.cz/doubledecker
0 xLajků:

70

Re: Údržba hmatníku

Já mažu palisandr včelím voskem na birdu i na Jazzbazze a je to supr. Ohřeju ho, namažu, nechám vsáknout a zbytek odleštím. Mám takový pocit že se tím i trochu zatáhnou ty póry. Asi je to osobní pocit,ale hraje to pak líp smile

0 xLajků:

71

Re: Údržba hmatníku

Tékys napsal:

Já vždycky ten hmatník napustim olejem, utřu to a po tejdnu jsou na něm v pár místech takový světlý fleky.. Nevim jestli to třeba nedělá ten Dunlop na struny, že se to omylem mázne i na hmatník, ale fakt je to docela hnus.

Teď zrovna moc necvičím, ale Dunlop mám taky - občas se mi o palisandr hmatník otře a jak nemám pražce, tak ty namazaný struny se otírají víc než dost a skvrny mi nezanechával.. a předtím, než hmatník napustíš, vydrbeš ho lehce jarovou pěnou?

0 xLajků:

72

Re: Údržba hmatníku

Jo to dělám, jar, vydrbu to hadrem a potom na to dám dětskej olej. Nechám to půl hodiny, potom to přetřu ještě jednou  a za další půl hodinu to utřu utěrkou na na LCD, aby to nezanechávalo kousky vláken. Nevim po tejdnu to zase jakoby vybledne. Je sice pravda, že basu mám pořád ve stojanu, ale slunce na ní moc nesvítí. No každopádně vyzkoušim ještě ten včelí vosk. Díky za rady. smile

Warwick Corvette Standard (BEAD) + Eden Nemesis NA650 + Hocke 4x10 + Hocke 1x15 + Darkglass B7K Ultra
Warwick Thumb BO 5 broadneck + TC Electronic BG 250-210 + TC Electronic Spectracomp
https://www.youtube.com/user/Tekysss/
https://bandzone.cz/neverforget
https://bandzone.cz/doubledecker
0 xLajků:

73

Re: Údržba hmatníku

Jak čistit/udržovat matnej javorovej hmatník?

http://img5.rajce.idnes.cz/d0510/4/4425/4425124_f28b318e0a5d00a5028720c314078263/images/P1040734.jpg

0 xLajků:

74

Re: Údržba hmatníku

Jako trochu mi to taky vybledlo, ale tak za půl roku.. každopádně bych basu nenechával ve stojanu, mám zvyk ji hned po hraní uklízet do futrálu, ale tím to asi nebude.

0 xLajků:

75

Re: Údržba hmatníku

Javor je lakovaný, podle mě nic jiného než umýt jarem s tím nenaděláš. Pokud jsi estét, vyleštit zašlý lak, to je tak maximum

AccugrooveFanclub #1
0 xLajků:

76 Naposledy upravil: Barius (08. 02. 2011 10.38:17)

Re: Údržba hmatníku

davidak napsal:

Jak čistit/udržovat matnej javorovej hmatník?

V lednu jsem to vyřešil jednou provždy, snad smile Nechal jsem hmatník nalakovat PES lakem, nové pražce, úprava nulťáku, seřízení dohmatu, výztuhy. Na některých místech už jsem měl takové ty promačkance na hmatníku, a s novým brusem a lakem a pražci je hmatník jak nový.
http://img5.rajce.idnes.cz/d0509/4/4477/4477782_e072a40f73d87e687d0af87f9e286b02/images/P1110725.jpg

PROFÜL
AVBS5 ´99/00 & EBS HD350+Genz Benz GB212T+115 Emi Gamma+Warwick WCA 211Pro(2x CELESTION BN10-200S)
♫♪♫♪ tak tohle je pro mě španělská vesnice
0 xLajků:

77

Re: Údržba hmatníku

Barius napsal:

V lednu jsem to vyřešil jednou provždy, snad smile Nechal jsem hmatník nalakovat PES lakem

Já chci taky  sad  Aleš Vychodil je někde severní Morava, co?

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

78

Re: Údržba hmatníku

Aidamos napsal:

Já chci taky    Aleš Vychodil je někde severní Morava, co?

Nechal bys nalakoval MM krk? Já už o tom přemejšlel, amber lesklej lak.. hehe

0 xLajků:

79

Re: Údržba hmatníku

Aidamos napsal:

Já chci taky    Aleš Vychodil je někde severní Morava, co?

Aleš sídlí v Otrokovicích, to je kousek od Zlína, takže sever to moc není smile
To je tady smile

PROFÜL
AVBS5 ´99/00 & EBS HD350+Genz Benz GB212T+115 Emi Gamma+Warwick WCA 211Pro(2x CELESTION BN10-200S)
♫♪♫♪ tak tohle je pro mě španělská vesnice
0 xLajků:

80

Re: Údržba hmatníku

A několik dnů v tejdnu je v Praze, kde se s nim můžeš sejít, předat zboží a tak smile

0 xLajků:

81

Re: Údržba hmatníku

Barius napsal:

Aleš sídlí v Otrokovicích, to je kousek od Zlína, takže sever to moc není

Tak z Liberce je to pro mě prašť jak uhoř, ale uvidíme  smile

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

82

Re: Údržba hmatníku

davidak napsal:

A několik dnů v tejdnu je v Praze, kde se s nim můžeš sejít, předat zboží a tak smile

Zajímavé. No pouvažuju o tom.

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

83

Re: Údržba hmatníku

já jsem dneska viděl napouštět hmatník mistra hoslaře a to tak že smíchal olivový olej s červeným vínem , na muj dotaz proč tam leje tu frankovku odpověděl, kvuli barvě drahý příteli čím tmavší dřevo tím víc chce frankovky

0 xLajků:

84 Naposledy upravil: wostryk (27. 02. 2011 18.43:45)

Re: Údržba hmatníku

Tak jsem napustil javorový hmatník olivovým olejem.. A po nasazení strun se o hodně zmenšila vzdálenost mezi hmatníkem a strunama. Čím to může být? Docela mě to vylekalo.. Myslíte, že se vzdálenost zmenší až si struny sednou? Nebo mám vzdálenost zvětšit šroubkama na kobylce?

Jinak super.. dřevo ztmavlo a utřel jsem z něho mnoho hnusu.

Boötes lli coma ot u..
Boötes lli coma ot u..

Squier Vintage Modified Jazz Bass '70s vybíraný z více kusů, Behringer PB mutant, Jolana Diamant Bas
Hartke LH500 + SWR 410 WorkingPro
0 xLajků:

85

Re: Údržba hmatníku

wostryk napsal:

A po nasazení strun se o hodně zmenšila vzdálenost mezi hmatníkem a strunama.

Myslím, že je to normální.. mělo by se to tak do pár hodin spravit, jak se ti propne krk.

0 xLajků:

86

Re: Údržba hmatníku

Lukáš napsal:

Myslím, že je to normální.. mělo by se to tak do pár hodin spravit, jak se ti propne krk.

No.. už jsem utáhl šroubky na kobylce.. kdyžtak je zase povolim.. jaká je vlastně normální vzdálenost struny od nultého pražce?

Boötes lli coma ot u..
Boötes lli coma ot u..

Squier Vintage Modified Jazz Bass '70s vybíraný z více kusů, Behringer PB mutant, Jolana Diamant Bas
Hartke LH500 + SWR 410 WorkingPro
0 xLajků:

87

Re: Údržba hmatníku

wostryk napsal:

jaká je vlastně normální vzdálenost struny od nultého pražce?

Nula?

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

88

Re: Údržba hmatníku

a u nultého pražce?

Boötes lli coma ot u..
Boötes lli coma ot u..

Squier Vintage Modified Jazz Bass '70s vybíraný z více kusů, Behringer PB mutant, Jolana Diamant Bas
Hartke LH500 + SWR 410 WorkingPro
0 xLajků:

89

Re: Údržba hmatníku

Dobrý.. už se to vrátilo do normálu.. "červíky" u kobylky jsem zaso povolil.. díky

Boötes lli coma ot u..
Boötes lli coma ot u..

Squier Vintage Modified Jazz Bass '70s vybíraný z více kusů, Behringer PB mutant, Jolana Diamant Bas
Hartke LH500 + SWR 410 WorkingPro
0 xLajků:

90

Re: Údržba hmatníku

wostryk napsal:

Tak jsem napustil javorový hmatník olivovým olejem..

Jak jsi to provedl pres lak ? Javorovy hmatnik by mel byt lakovany. Pokud neni, pocitam ze nebude vypadat jako javor....

AccugrooveFanclub #1
0 xLajků:

91

Re: Údržba hmatníku

spider napsal:

Javorovy hmatnik by mel byt lakovany.

Jak jsi měl možnost zaznamenat o kousek výše, tak třeba na MusicManech není na krku ani hmatníku ani kapička laku. Jak to má Wostrikův Behringer netuším.

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

92

Re: Údržba hmatníku

Aidamos napsal:

Jak jsi měl možnost zaznamenat

Moznost snad, ale nezachytil. Teda to musi bejt pekny hnus ten omatlany javor. Kor kdyz s potem ma tendenci zelenat

AccugrooveFanclub #1
0 xLajků:

93

Re: Údržba hmatníku

spider napsal:
Aidamos napsal:

Jak jsi měl možnost zaznamenat

Moznost snad, ale nezachytil. Teda to musi bejt pekny hnus ten omatlany javor. Kor kdyz s potem ma tendenci zelenat

Jo. Krk je samozřejmě voskovanej a olejovanej.

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

94

Re: Údržba hmatníku

njn, ale co dela ten hmatnik ? Jako ja co sem videl na starych fenderech prosoupane skrz lak tak to bylo vsecko do zelena a pekny hnus....

AccugrooveFanclub #1
0 xLajků:

95

Re: Údržba hmatníku

Já mám javorový krk a tmavý, nejspíš taky javorový, hmatník. Není nalakovaný, možná je něčím napuštěný, ale zase jestli by vsákl olej, kdyby byl napuštěný, těžko říct. Udělal jsem nějaký fotky, nemám po ruce pořádný foťák.. aspoň pro názornost to snad stačí..

[img=hmatnik]http://ulozna.soulslavers.com/soubory/wostryk-280211-150514-sl376199.jpg[/img]

Boötes lli coma ot u..
Boötes lli coma ot u..

Squier Vintage Modified Jazz Bass '70s vybíraný z více kusů, Behringer PB mutant, Jolana Diamant Bas
Hartke LH500 + SWR 410 WorkingPro
0 xLajků:

96

Re: Údržba hmatníku

Slova tmavý a javorový si odporují:-) Tvůj hmatník vypadá na palisandr nebo nějakou obdobu tohoto dřeva, a ty se narozdíl od javoru (většinou) nelakují, proto ten olej vsáknou. Lak bys asi nepřemluvil, aby se napil:-)

"Dávej pozor," varovali ji. "S kýmkoliv z nich bys přivedla na svět děti s prasečím ocasem."
Soundelirium Club #4
Flatwound Club #6
JB, PB, G&L, bezpražce, nějaké ty basy...
Fender TBP1 -> Warwick Hellborg SP 250 -> Hellborg Club & Lo Cab, Soundelirium HPF v2 & The Germ, spousta krabiček
0 xLajků:

97

Re: Údržba hmatníku

Aha.. já myslel, že existuje i tmavý javor.. píšou to i na stránkách výrobce: "The bass guitar features a 34” long scale, a maple neck, and a 21-fret maple fingerboard." Tak nevim no..

Boötes lli coma ot u..
Boötes lli coma ot u..

Squier Vintage Modified Jazz Bass '70s vybíraný z více kusů, Behringer PB mutant, Jolana Diamant Bas
Hartke LH500 + SWR 410 WorkingPro
0 xLajků:

98

Re: Údržba hmatníku

wostryk napsal:

Aha.. já myslel, že existuje i tmavý javor.. píšou to i na stránkách výrobce: "The bass guitar features a 34” long scale, a maple neck, and a 21-fret maple fingerboard." Tak nevim no..

Podle obrázku to je javor-krk palisandr(asi)-hmatník

Paul McIceTea, John Lemon, Orange Harrison, Mango Starr
0 xLajků:

99

Re: Údržba hmatníku

Mrsknul jsem na hmatnik Ibaneze sezamovy olej, parada, jak nabytek...

Fodera Emperor 5, Sandberg California JM5 Custom, Pele (fretless)
Aguilar 500SC
Epifani UL-310
EBS Taurus
0 xLajků:

100 Naposledy upravil: eanej (09. 03. 2011 12.13:20)

Re: Údržba hmatníku

Takže co mam použít na ebenový hmatník?
Na TB jsem četl, že je už sám o sobě dost vlhký, olejovaný, lubrikovaný nebo něco takovýho takže už nepotřebuje dodávat olej atd. Jenže ten muj je fakt docela dost suchej (aspoň tak vypadá, ke konci hmatníku jsou takový menší vrásky big_smile)

Měl bych na něj dát teda ten olej z dětí nebo olivovej/lnenej?


Ještě sem někde četl, že největší kravina je na to dávat mýdlo (= asi i jar?), že to vysušuje jako prase. Takže jakej je ideální postup na ebenový hmatník? big_smile

0 xLajků: