1 Naposledy upravil: Aidamos (28. 10. 2013 11.30:46)

Téma: Music Man StingRay + TecAmp Puma 1000 + TecAmp M 212

Music Man StingRay + TecAmp Puma 1000 + TecAmp M 212

V recenzích v nadpise uvedené baskytary a aparátu jsem toho už napráskal dost. Tohle se bude věnovat zvukovým ukázkám.

Podnětem k sepsání tohoto elaborátu bylo, kromě toho ukázat, jak tento aparát hraje, i lehce vyhrocená diskuze v jednom vlákně zde na fóru o tom, že Music Man StingRay má sice výbornou strunu E, ale ostatní struny moc nehrajou, že je to bída a kdesi cosi. Odkazovalo se i na moji nahrávku, která byla provedena kabelem rovnou do zvukovky, což samozřejmě nemá téměř žádnou vypovídající hodnotu. Tohle nemá být ani tak obhajoba (jasně, každá liška chválí svůj ocas, a ta, která ho nemá, tak říká, že je jí lépe bez něj), ale prostě hlavně ukázka jak to celé hraje a co to umožňuje.

http://baskytara.com/img/m/2556/p17oool91s1h061uc71jht1vjl1k743.jpg

Zesilovač TecAmp Puma 1000 (výkon 1000 W můstkově do 4 Ohmů, 2x500 W do 2 Ohmů, 2x350 W do 4 Ohmů)
Box TecAmp M 212 (výkon 600 W, 4 Ohmy, 2x12")

Aparát jsem snímal z přibližně půlmetrové vzdálenosti studiovým kondenzátorovým mikrofonem Joemeek JM 37.

http://baskytara.com/img/m/2556/t/p17rec64v8i3uug91a301vfb183s3.jpg

Jelikož tento mikrofon potřebuje phantomové napájení, byl jsem nucen použít i mixpult Behringer Xenyx 1002 FX (nic lepšího bohužel nemám)  smile

http://baskytara.com/img/m/2556/t/p17rec8c0k1hps114lk9rgma8fc5.jpg

Zvukovka taky není zrovna studiová, ale zas až tak špatná také není. Jedná se o Asus Xonar DX. Na mixáku jsem samozřejmě nastavil korekce narovno. Na aparátu a na base tak, jak jsem zvyklý normálně hrát, tedy kromě výjimek dále uvedených.

Všechny nahrávky jsou bez dodatečných úprav. Neodstraňoval jsem šum, neupravoval ekvalizaci, jen jsem nahrávky znormalizoval. Nastavil jsem jen lehký kompresor přímo na zesilovači a to kvůli omezení klipingu. Jinak basa šla rovnou kabelem do vstupu zesilovače, nepoužil jsem tedy svůj pedalboard.

Nejprve sem hodím dvě ukázky sejmuté mikrofonem:

Ukázka 1
Ukázka 2

Pro srovnání zde uvedu nahrávku "Money" sejmutou třemi různými metodami:

1) mikrofonem
2) z DI výstupu zesilovače
3) přímo do zvukové karty (ano, i zde jsem použil výše uvedený mixák s vyřazenými korekcemi)

Zesilovač má speciální filtr TASTE ovlivňující barvu (charakter) zvuku. Chová se podobně jako třeba u Markbassu filtry VPF a VLE. Nahrál jsem stupnici nahoru a dolů pro posouzení ovlivnění jak hlubokých, tak vysokých tónů.

Taste na středu (bez ovlivnění)
Taste úplně stažený vlevo
Taste úplně vytažený vpravo

Ještě jedna ukázka filtru Taste, tentokrát kratší, v pořadí:

Minimum - střed - maximum

Reprobox  má vypínatelnou hornu a v režimu zapnutí má dokonce 5 poloh:

http://baskytara.com/img/m/2556/p17oooueknvko1hk41p4hg6k41pj.jpg

Ukázky postupně od polohy OFF po směru hodinových ručiček

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

2

Re: Music Man StingRay + TecAmp Puma 1000 + TecAmp M 212

pěkně to hraje  smile

basa & co.
0 xLajků:

3

Re: Music Man StingRay + TecAmp Puma 1000 + TecAmp M 212

Tyjo, to sis dal teda práci - bravo!  smile

Celkově hrozně čistej zvuk, z toho bych osobně zešílel  smile
Řekl bych, že to silnější E-čko a slabší tenčí stuny jsou z toho slyšet, ne?
A co ten výstup DI z Pumy? Ten mi přijde takovej umělohmotnej  hmm

0 xLajků:

4 Naposledy upravil: Kubš (19. 12. 2011 11.08:37)

Re: Music Man StingRay + TecAmp Puma 1000 + TecAmp M 212

super, teda takhle rozsahle...tomu říkám ukázky aparátu. zvukově je to fajn, ale superlativy nečekej. Mm charakter z toho trošku šeptá, ale osobně mám radši když apce nechaj plnohodnotně mm promluvit.  nelíbí se mi že ten apec nemá "jiskru". Přiznávám že velký vliv v posuzování ma neuvěřitelná cenová hladina těchto aparátů.

basy přicházejí a odcházejí big_smile
------------------------------------------------------------------------
Fender Precision '86, GK 700RB-2, Line6 410
0 xLajků:

5 Naposledy upravil: Aidamos (19. 12. 2011 11.19:32)

Re: Music Man StingRay + TecAmp Puma 1000 + TecAmp M 212

UR napsal:

Celkově hrozně čistej zvuk, z toho bych osobně zešílel

Já jsem spokojenej, mi to vyhovuje. On ten MusicMan má svůj charakteristickej zvuk a tenhle zesík mu nechá vyniknout. Můj předchozí Ashdown nebyl špatnej, ale ten MM charakter trochu zabíjel. Navíc normálně hraju furt přes lampovej kompresor a ten tomu dodá ještě trochu šťávu.

UR napsal:

Řekl bych, že to silnější E-čko a slabší tenčí stuny jsou z toho slyšet, ne?

Nic tragickýho řekl bych. Přes aparát (box) určitě ne.

UR napsal:

A co ten výstup DI z Pumy? Ten mi přijde takovej umělohmotnej

Hodně čistej. Nevím, že by tam byla simulace reproboxu. Ono asi i záleží na čem to posloucháš a s čím to srovnáváš. Každopádně ten DI box má hodně silnej (bohužel samostatně neregulovatelnej) výstup. Ve studiu jsem s tím měl trochu problém. Musel jsem kromě útlumu na vstupu o 10 dB i dost stáhnout gain. Teď při nahrávání těchto ukázek jsem gain nechal jak jsem zvyklý, ale musel jsem hodně stáhnout gain zase na mixu. Ovšem naživo si zatím žádnej zvukař nestěžoval, že by to ode mě lezlo moc silný.

ProFeel | Music Man Club #1 | Flatwound Club #1 | Elixir Club #1
0 xLajků:

6

Re: Music Man StingRay + TecAmp Puma 1000 + TecAmp M 212

Aidamos napsal:

normálně hraju furt přes lampovej kompresor a ten tomu dodá ještě trochu šťávu

tak to pak jo

0 xLajků:

7

Re: Music Man StingRay + TecAmp Puma 1000 + TecAmp M 212

Pěkný nahrávky smile Hlavně to porovnání mic vs DI vs zvukovka. Je tam parádně cítit ten prostor, který postupně ubývá. Jinak mi připadá tvrzení "čistý zesilovač" opravdu namístě, skoro to až tlumí ten docela výraznej MM charakter ( i když je jasné, že dost záleží na nastavení korekcí na base). Mě se to ale dost líbí, jsem spíš na ty čistější zvuky, ze kterej zprasený uděláš v pohodě, ale obráceně to nefunguje - o víkendu jsem hrál na Ampeg B2R a to byla pekelná špína big_smile Ještě to poslechnu přes lepší sluchátka a zvukovku, na ntb ty rozdíly nejsou tolik výrazné.

0 xLajků:

8

Re: Music Man StingRay + TecAmp Puma 1000 + TecAmp M 212

Aidáme, suprově zpracovaná záležitost smile Fakt parádní smile

Fender P-bass s hromadou páček, kytarovým snímačem a tremolem, SG Les Paul 100, line6 pod hd 500X, Andy's drive, MXR dyna comp, Strymon DECO, Way Huge Pork Loin, TC 3rd Dimension Chorus
0 xLajků:

9

Re: Music Man StingRay + TecAmp Puma 1000 + TecAmp M 212

aaz se budes nudit tak ti neco pucim big_smile a muzes udelat dalsi.. smile

...nemit hlavu... nevadi
...nemit marka..vadi
0 xLajků: